Çeşme FOTOĞRAFLARI

Termal suyun altın kumsalla dansı

Çeşme, şifalı sıcak suları, altın kumu, güneşi, denizi, renkli yaşamı ve eğlenceli gece hayatıyla ünlü bir tatil beldesidir. 

Çeşme, İzmir’in en batı ucunda kendi adını taşıyan yarımadada kurulmuştur. 

Gemicilerce “küçük liman” diye adlandırılmışsa da, buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı yöreye “Çeşme” adı verilmiştir. Çeşme’nin Ildırı Köyü’nde ortaya çıkarılan Erythrai antik kentinin yanı sıra Çeşme’deki Osmanlı Dönemi’nden kalma kale, kervansaray, çok sayıda çeşme ve sivil mimari örnekleri, yörenin arkeolojik ve tarihî mirasını oluşturur. 

İlk çağda Cyssus adıyla bilinen Çeşme, Anadolu’nun batı kıyısında, M.Ö. 1000 yıllarında 12 İon kentinden biri olan ve bugünkü Çeşme’nin 27 km. uzağında bulunan Erythrai’nin (Ildırı) iskelesi olmuştur. Çeşme’nin doğusundaki Kalemburnu’nda, M.Ö. 1000 yıllarına tarihlenen küçük bir yerleşimin daha var olduğu bilinmektedir. Erythrai, M.Ö. 6. yüzyılda geniş ve önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Son derece koruyucu bir limana sahip olan Erythrai, Mısır, Kıbrıs ve Batı ülkeleriyle ilişki kurmuş ve ticaretini geliştirmiştir. 

Çeşme, Lidyalılar ve Perslerden sonra, Romalılarla Bizanslıların hâkimiyetinde kalmış, Selçuklu, Aydınoğulları ve Osmanlı Dönemlerini sırasıyla yaşamıştır. Çeşme, İzmir’e 77 km.’lik dar bir asfalt ve 80 km.’lik otoyol olmak üzere iki yolla bağlanır. Ayrıca, Çeşme’den Yunanistan ve İtalya’ya giden feribotlar, uluslararası ulaşımı mümkün kılar.
- Çeşme'nin 27 km kuzeyindeki IldırıKöyü'nde, küçük adacıklarıolan güzel bir koyun çevresinde bulunan, M.Ö. 7. yüzyılda oluşturulan dinT ve siyasi birlik olan bn birliği (Panionion) üyesi 12 kentten birisi olan Erythrai Antik Kenti'ni görmeden gitme.
- önünde Büyük Türk KomutanıKaptan-ıDerya Cezayirli Hasan Paşa'nın yanında aslanıbulunan heykelinin yer aldığı, 2. Beyazıt tarafından 1508 yılında dikdörtgen biçiminde yaptırılan Tarihi Çeşme Kalesi'ni ve içinde yer alan müzeyi gezmeden dönme.
- Çeşme'ye ayrıbir özellik katan 1528 yıl ında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray'l ziyaret etmeden hatta mümkünse bu tarihi dokuda gecelemeden dönmeyin.
- Çeşmetlin ara sokaklarında ilçeye adınıveren ve tarihe tanıklık eden 17. yüzyıldan kalma çeşmeleri keşfetmeden dönme.
- Herbiri dama'ğınızda ayrıbir lezzet bırakacak olan, Çeşme Kumru'su, Çeşme Sakızlı Kurabiyesi ve Dondurmasın ıyemeden , tamamen organik sakız ağacından elde edilen sakızla yapılan Sakız Reçeli'nden almadan dönme.
- Alaçatı'yıziyaret etmeden, dünyaca ünlü sürf merkezlerinde sürf yapmadan, Cuma günleri kurulan Antika Pazarrnıgezmeden dönme.
- Dalyan'da kıyıboyu sıralanmış ege denizinden çıkan her çeşit balığın çorbasından güvecine en lezzetli ve en çeşitli hallerini yiyebileceğiniz balık restoranlarında bir akşam geçirmeden dönmeyiniz.
- Çeşmenin birbirinden eşsiz koylarında ve plajlarında yer alan beach club larında gündüz hem denizin hem de eğlencenin tadına varıp, yine birbirinden renkli eğlence mekanlarında Çeşme gecelerini yaşamadan dönmeyin.

Çeşme HAKKINDA

ÇEŞME DALYAN LİMANI

ÇEŞME ÇİFTLİK LİMANI

ÇEŞME DALYAN GENEL GÖRÜNÜM

ÇEŞME ÇARŞISI

ÇEŞME KAMP ALANI

ÇEŞME SAHİL

ÇEŞME PIRLANTA PLAJI

ÇEŞME MÜZESİ (İZMİR)

ÇEŞME TARİHİ ÇEŞME

ÇEŞME EMİR ÇAKABEY ANITI

ÇEŞME KIRIM HANI KAPTAN GİRAY HAN HEYKELİ

ÇEŞME KERVANSARAY ÖNÜ

ÇEŞME MARİNA

ÇEŞME MEYDANI

ÇEŞME CEZAYİRLİ GAZİ HASAN PAŞA HEYKELİ

ALAÇATI SOKAKLARI

ÇEŞME ALTINKUM

ÇEŞME ÇATALAZMAK

ÇEŞME ÇEŞMEKÖY HAMAMI

ÇEŞME ÇİFTLİK PLAJI

DALYAN SAHİL

BALIKLI KÖŞK

ÇEŞME ILICA PLAJI

ÇEŞME ŞİFNE

ÇEŞME YILDIZBURNU

ILDIRI ERYTHRAİ ANTİK KENTİ

ÇEŞME ŞEHİR PANORAMASI

ALAÇATI ÇARŞI

ALAÇATI MARİNA (GECE)

ALAÇATI MARİNA (GÜNDÜZ)

ALAÇATI SÖRF SAHİLİ

ÇEŞME ILICA ÇARŞI

AYA HARALAMBOS KİLİSESİ ÇEŞME

ALAÇATI AÇIKHAVA TİYATROSU

ÇEŞME BAĞLARARASI KAZI ALANI

WİNE WAY & ART ÇETİN EROKAY RESİM SERGİSİ

WINE WAY SANAT GALERİSİ