Bayraklı FOTOĞRAFLARI

İzmir’in ilk yerleşim merkezi

2000’li yıllarda, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü tarafından Bornova semtinde yapılan kazılar, İzmir’in tarihini yeniden yazmıştır. Özellikle Yeşilova Höyüğü’nden ortaya çıkarılan ve Neolitik Dönem’e tarihlenen hayvan kabartma ve heykelcikleri, çakmak taşından oklar, pişmiş topraktan yapılmış kısa saplı kaşıklar ve labirent motifli mühürler gibi önemli bulgular, İzmir için çok yeni bir tarihî gelişmedir. Bu bulgularla, kentin 8500 yıldır aralıksız olarak bir yerleşim alanı olduğu kanıtlanmıştır.

İzmir’in bilinen en eski ikinci önemli yerleşim merkezi ise bugünkü Bayraklı Tepekule mevkisinde yer almakta ve M.Ö. 3000 yıllarına tarihlenmektedir. Antik çağlarda sularla kaplı olan Bayraklı, İzmir Körfezi’ne doğru uzanan bir yarımada üzerinde kurulmuştur. O dönemin Bayraklı’sı I ve II. Troia’yla çağdaş özellikler taşır. Proto geometrik çömleklerin bulunduğu yerleşimdeki, M.Ö. 10. yüzyıldan 7. yüzyıla kadar tarihlenen Megaron tarzı dikdörtgen planlı evler, Arkaik Dönem’e ait özellikler gösterir.
- Gün ışığına çıkarılan surları, çok odalıbanyolu evleri, kutsal yapıları, anıtsal çeşmesi gibi önemli kalıntılarıve geometrik dokulu kent planıile BatıAnadolu'nun Arkaik Dönem arkeolojisi için ideal bir kent örneği olan Smyrna (Tepekule) Orenyerrni ziyaret etmeden dönme.

- Eşsiz bir Izmir manzarasısunan, Orgeneral Nafiz Gürman Mahallesi üzerinde yer alan rekreasyon alanının zirvesinde olan, Izmir'in iç ve dış körfezine gökyüzünden bakıyor hissini uyandıra, gece 786 noktadan aydınlatılan Dünya Barış Anıtı'nda bulunan Ekvator Seyir Terası, ziyaretçilere panoramik bir manzara sunmaktadır. Bu görsel şölene tanık olmadan gitme.

- Rekreasyon alanıolarak düzenlenmiş, bisiklet kiralayarak ta gezebileceğiniz , kafeteryalarında dinlenebileceğiniz, çimlere uzanıp güzel havanın tadınıçıkarabileceğiniz BayraklıSahil Bandı'nda yürümeden gitmeyin.

Bayraklı HAKKINDA

SMYRNA BAYRAKLI HÖYÜĞÜ

ST. ANTONIE KATOLİK KİLİSESİ BAYRAKLI İZMİR