Urla FOTOĞRAFLARI

Dünyanın en eski zeytinyağı atölyesi 

Ege Bölgesi’nin tüm özelliklerini taşıyan Urla, İzmir’in batısında, İzmir’e 38 km uzaklıkta, kendi adını taşıyan yarımadanın orta kısmında yer alır. Küçük meydanları, asma altı kahveleri, balıkçıları ve köy pazarıyla Urla, Ege’nin ruhunu taşır. 

Urla Yarımadası 40 km.’lik sahil şeridine, el değmemiş koylara ve 12 küçük adaya sahiptir. Özellikle yarımadanın güneyinde, Urla’ya 7 km. mesafedeki Demircili Köyü, Yağcılar ve Zeytineli kıyıları, muhteşem koyları ve temiz deniziyle bilinir. Yağcılar Köyü’nde yer alan Bağevi, yerel dokunun çağdaş mimariyle bütünleştiği özgün bir örnektir. Tarih boyunca bir kültür merkezi olan bu belde Necati Cumalı, Tanju Okan, Yorgo Seferis gibi sanatçılara ev sahipliği yapmıştır.
Urla’nın civarındaki 12 küçük adadan Uzunada ve Hekim Adası askeri amaçlı, güzel plajıyla turizm amaçlı, Karantina Adası ise Devlet Hastanesi tarafından kullanılmaktadır. Son 30 yıldan beri Urla iskele bölgesi, tarih öncesi çağlara ait Limantepe ve onun devamı olan Klazomenai kentiyle ünlüdür. Bu antik kentin limanı dünyanın en eski ve en düzenli limanı olarak ün yapmıştır. Yapılan kazılarda Klazomenai’de bulunan eserler Paris Louvre Müzesi, Atina Milli Müzesi ve İzmir Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir.
Karantina Adası, 1865’te Osmanlıların Fransızlara yaptırdığı Taaffuzhane yani sağlık koruma yeri ile ünlenmiştir ve “Karantina” adı da buradan gelmektedir.

Urla İskelesi’nin 6 km. kuzeybatısında yer alan ve Urla Körfezi’ne hâkim bir konumdaki köy evleriyle ünlü olan Güvendik Köyü, 1000 yaşına yaklaşan ünlü zeytin ağacıyla Çeşmealtı’nı kuşbakışı görür.
Urla’nın tarihi Limantepe’de başlar. Limantepe, Karantina Adası’nın hemen karşısında, bugün Urla İskelesi’nin olduğu yerde, denize doğru uzanan yeşil bir tepedir. Bu yarımada üzerinde, M.Ö. 6000 yılına ait “Prehistorik Klazomenai” olarak tanımlanan bir yerleşim ortaya çıkarılmıştır. M.Ö. 4000 yıllarında buradaki halkın zeytinyağı atölyeleri kurduğu, şarap, parfüm ve dokumacılık alanında tanındığı, madencilikte de oldukça ileri seviyeye geldiği bilinmektedir. Zeytinin varlığı, Anadolu’da 10 bin yıl öncesinden bu yana bilinmektedir. Urla’da bulunan dünyanın en eski zeytinyağı atölyesinde, zeytin kırma değirmeninin yapısı ve hidrolik biliminin ulaştığı düzey belirgin bir şekilde görülmektedir. 

M.Ö. 10. ve 9. yüzyıllarda kurulan 12 İon kentinden biri olan, Urla İskelesi’ndeki Klazomenai, önemli bir ticaret merkezi olmuştur. M.Ö. 7. ve 6. yüzyıllarda Pers saldırıları sonunda burada bulunan seramik atölyeleri terk edilmiş ve yerlerini zeytinyağı üretilen yağhaneler almıştır. Bizans Dönemi’nde önemini kaybeden bu belde, 1330 yılında Aydınoğlu Beyliği’nin yönetimine geçmiş ve denizden 4 km. içeride bir Türk şehri olarak yeniden inşa edilmiştir. Bu dönemde Urla adını alan kent, 15. yüzyılda Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Urla’nın en eski ve anıtsal camisi olan Fatih İbrahim Bey Camii bu dönemin bir ürünüdür.
- İskele Mahallesi'nde yer alan M.O. 10 ve 9. yüzyıllarda kurulmuş ve döneminin önemli bir ticaret merkezi olmuş, 12 bn kentinden biri olan Klazomenai antik Kenti'ni ziyaret etmeden dönmeyin. 

- bn kenti Teos ve Eritrai arasındaki liman kenti olan, bugün Demircili ve Yağcılar Köyü kıyısında bir küçük yarımada üzerindeki Airai şehri gemilerle yolculuk yapanların uğrağıydı. Bu köylerin doğal güzelliklerini görmeden ilçeden ayrılmayın Enginar Mevsimin'de Urla'da bulunuyorsanız, sokak aralarındaki satıcılarda ve Cuma günleri kurulan Urla Pazarı'ndan lezzetine doyamayacağınız enginarlardan alamadan dönmeyiniz.
- Iskelede bulunan katmercilerden ev usulü yapılmış bol köpüklü ayran eşliğinde Kıymalı, otlu, patatesli çeşitleri olan özel sıcacık Katmer'den yemeden ilçeden ayrılmayın Urla köylerine giderken orman içi yol kenarlarındaki restoranların serin ve temiz bir hava eşliğinde bahçelerindeki masalarında Meşhur Urla Güveç'lerini yemeden dönmeyin.
- Gerek sahil gerekse sahip olduklarıormanlar bakımından ilçenin turizm potansiyelinin önemli mevkilerinden olan; Urla lskelesi, Yücesahil, Yı1dıztepe, Ceşmealtı, Denizli, Zeytinalanı, Özbek, Gülbahçe mahalleleriyle Balıklıova, Kadıovacık, Uzunkuyu, Zeytineli ve Yağcılar Köyleri 'ni görmeden, temiz denizinde yüzmeden Urla'dan ayrılmayın. 

Urla HAKKINDA

URLA ATATÜRK ANITI

URLA KARANTİNA ADASI

KLAZOMENAI KAZI ALANI

LİMANTEPE KAZI ALANI