Balçova FOTOĞRAFLARI

Balçova’nın tarihi İzmir’in tarihi ile iç içe olup, tahminen 3000 yıllık bir geçmişe sahiptir. İlçenin ilk sakinleri bugünkü Narlıdere’nin deniz kenarında oturmaktaydılar. O dönem denizlerden gelen korsan istilasından kurtulmak için bugünkü Balçova’nın kurulduğu eski Balçova köyüne göç ederek yerleşmişlerdir. O dönemde Ayesefit olarak kullanılan köyün adı, köy arazisinin büyük bir kısmının balçık olması nedeniyle Balçık Havi olarak değişmiş ve daha sonra ise bugünkü ismi olan Balçova adını almıştır. Çeşitli medeniyetlerin yer aldığı Balçova’da bugün Romalılardan kalma Agememnon Kaplıcaları ve Yunanlılardan kalma bir su kuyusu ve mahzeni bulunmaktadır.

Homeros’un destanlarında ve coğrafyacı Strabon’un eserlerinde adı geçen “Agamemnon Kaplıcaları”, antik dönemlerden günümüze dek şifa yurdu olarak kullanılmıştır. Büyük İskender’in askerlerinin yaralarının tedavi edildiği bu kaplıcalar, o dönemde son derece ünlüydü. Günümüzde “Balçova Kaplıcaları” olarak anılan bu bölgede sıcak su, çamur banyosu ve içme suları vardır. Konaklama tesislerinin bulunduğu Balçova Kaplıcaları, daha çok üst solunum yolları, kronik iltihaplar, romatizma, metabolizma ve deri hastalıkları için yararlıdır. Balçova Kaplıcaları’nda bulunan şifalı su, sodyum klorür içermektedir.
- Pazartesi günleri hariç diğer günlerde 12.00-19.00 arasında faaliyet gösteren Teleferik ile tüm Izmir manzarsına hakim isteyenin sadece çay, kahve içebileceği isteyenlerin de mangal yapabileceği her türlü imkana sahip olan Balçovanın en önemli piknik alanıve mesire yerinde dinlenmeden gitmeyin.
- Sahil boyunca sabah yürüyüşü yapabileceğiniz, sonra da cafesinde dinlenebilecğiniz bol oksijenli InciraltıKent Ormanınıziyaret etmeden dönmeyiniz.
- Milattan önce 1200 yıllarında Egede, Truva Savaşının ünlü komutanı Agamemnon, 10 yıl süren savaş boyunca askerlerini, savaş alanına en yakın olan ve günümüzde Balçova olarak bilinen bölgeye gönderir. Agamemnon, yaralıaskerlerin kısa zamanda iyileşip geri döndüğünü görünce, kaplıca suyunun şifalıolduğunu keşfeder. Bir diğer rivayete göre de; yüzü ve vücudu yaralarla kaplıAgamemnonun kızının bu sularda yıkanarak iyileşmesi ve güzelleşmesi üzerine, Agamemnon bu yörenin özel bir yer olduğuna inanır. Ve bu bölge tarihte Agamemnon Kaplıcalarıdiye anılır. Zamanla bu bölgeye çağlarına uygun hamamlar, kapalıhücreler, mikroptan arınma yapılarıile çamur ve su havuzlarıyapılır. Günümüzde Sağlık Turizmine hizmet veren modern yapsıve kaliteli hizmet anlayışıyla Balçova Termal Tesislerinde yer alan termel havuzlarda yüzmeden gitmeyin. 
- Balçovada Mithatpaşa Caddesi üzerindeki dünya markalarınıbulabileceğiniz Alışveriş merkezlerine uğramadan gitmeyiniz.
- Hem doğa hem de eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz InciraltıRekreasyon Alanına ve InciraltıKent Ormanına uğramadan dönmeyiniz. 

Balçova HAKKINDA

BALÇOVA GENEL GÖRÜNÜM

BALÇOVA VALİ HÜSEYİN ÖĞÜTCEN MEYDANI

İNCİRALTI BALIKÇI BARINAKLARI

İNCİRALTI SAHİL

İNCİRALTI BARIŞ MANÇO KÖPRÜSÜ

İNCİRALTI REKREASYON ALANI

BALÇOVA ATATÜRK HEYKELİ

BALÇOVA TELEFERİK

BALÇOVA SAHİL

BALÇOVA TURKUAZ KÖPRÜ

İNCİRALTI YÜRÜRÜŞ YOLU

İNCİRALTI DENİZ MÜZESİ

İNCİRALTI BALÇOVA İZMİR

İNCİRALTI KENT ORMANI

MUDO COLLABORATIVE