Torbalı FOTOĞRAFLARI

Ana tanrıça kenti 

İzmir-Efes yolu üzerindeki Torbalı, Yeniköy ve Özbey köyleri arasında, ovaya hâkim bir tepededir. Selçuk (Ephesos), İzmir (Smyrna), Değirmendere (Kolophon) ve Ahmetbeyli (Notion) antik kentleri arasında kalan bu bölgede Prehistorik dönemden sonra ilk kentsel yerleşim, M.Ö. 3. yüzyılda Seleukos Krallığı zamanında kurulmuş ve buraya “Ana Tanrıça Kenti” anlamında Metropolis adı verilmiştir. 

Metropolis, Helenistik Dönem’de altın çağını yaşamış, Roma Dönemi’nde İmparator Augustus onuruna toprağına sunaklar dikilmiş, Bizans Dönemi’nde piskoposluk merkezi olmuştur. Kazılarda kentin kuruluş tarihçesine ilişkin önemli bulgular elde edilmiş, Bizans ve Helenistik yapı kalıntılarının altında Arkaik Dönem’e ait malzemeyle birlikte, M.Ö. 3000’e, yani Erken Tunç dönemine kadar inen, tarih öncesine ait seramik kap parçaları, taş baltalar ve bir tür doğal cam olan obsidyen parçaları bulunmuştur. 

Akropolde Ares Tapınağı, yamaçlarda eyvan ve tiyatro gibi anıtsal kamu yapıları bulunmaktadır. Yapılan kazılar sonucunda, tiyatrosunun sahne binası, orkestra döşemesi ve oturma sıralarının bazı bölümleriyle soylulara ayrılmış koltukları ve sunaklar ortaya çıkarılmıştır. Eyvanın ise M.Ö. 3. yüzyılın ilk yarısında hayırseverlerin yardımlarıyla inşa edildiği anlaşılmıştır. Akropoldaki surlar yaklaşık 16 bin metrekarelik alanı çevirmekte ve yapıldığı dönem mimarisinin en başarılı örneği kabul edilmektedir. Ortaya çıkarılan cam atölyesiyle burada üretilmiş cam eşya parçaları, tarım, hayvancılık ve mermerciliğin yanı sıra sanayinin de gelişmiş olduğuna işaret etmektedir.

Metropolis’in çevresi M.Ö. 3.yy, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait antik yapılarla doludur. Bunlar; Araplıtepe, Aslanlar, Sinektepe ve Tepeköy Höyükleridir. Kazılarda bu dönemlere ait çok sayıda seramik, küpe, sikke, tunç eser, cam, toprak ve seramik eşya bulunmuştur. Kente adını veren Ana Tanrıça’ya ait kült mağarası üzerinde yapılan araştırmalar ve Metropolis’teki kazı çalışmaları hâlen devam etmektedir. Mağarada elde edilen buluntular ve fal listeleri, Ana Tanrıça Mağarası’nın kehanet merkezi olarak kullanıldığını ortaya koymaktadır.
- M.O. 3. Yüzyılda Seleukos Krallığı zamanında kurulmuş, Prehistorik dönemden sonra ilk kentsel yerleşim olan ve Helenistik Dönemde altın çağın' yaşamış olan "Ana Tanrıça Kenti" Metropolis'i ziyaret etmeden dönmeyin. 
- Eski üretim ve satış usullerinin hala geçerli olduğu, yerel üreticilerin civardaki dağlardan, dere kenarlarından topladığıot, bahçelerinde ve tarlalarında yetiştirdiği sebze ve meyveleri sattığıPerşembe günleri kurulan TorbalıPazaninıgezmeden taze ürünlerden satın almadan ilçeden ayrılmayın.

Torbalı HAKKINDA

TORBALI

TORBALI MEYDAN

TORBALI OSMAN DİRİK PARKI

TORBALI İSTASYON

TORBALI EFEOĞLU PARKI

TORBALI DAĞ TEKE KÖYÜ

TORBALI KARAKIZLAR KÖYÜ

TORBALI KARAKIZLAR KAMPI

TORBALI METROPOLİS

TORBALI ANTİK METROPOLİS TİYATRO

TORBALI KARAOT KÖYÜ

TORBALI ATATÜRK ANITI

TORBALI ŞELALE

TORBALI İKİ KIZLAR HEYKELİ

TORBALI MEHMETÇİK ANITI

METROPOLİS

TORBALI ŞEHİR PANORAMASI

KEY MÜZESİ (ERDOĞAN ÖZGÖRKEY OTOMOBİL VE BİLİM MÜZESİ)

NİF DAĞI KAZI EVİ