Tire FOTOĞRAFLARI

Köy yaşamının günümüze ulaşan sempatik dokusu İzmir’e 80 km., Selçuk’a 40 km. uzaklıkta bulunan Tire, kültürü ve doğal güzellikleriyle Ege Bölgesi’nin gözde beldelerindendir. Yüzlerce tarihî yapısı, müzesi, el sanatı ürünleri, evleri, çarşısı ve yemek çeşitleriyle zengin turizm değerlerine sahiptir. Günlük turlar için her türlü olanağa sahip bulunmaktadır. 

Önemli tarihî eserler arasında, Çanakçı Mescidi, Şemsi Mescidi, Doğancıyan Zaviyesi, Kızıl Deli Baba Zaviyesi, Yeşil İmaret Zaviyesi, Karahasan Camii, Karakadı Camii, Molla Arap Camii, Paşa Camii, Ulu Camii, Yalınayak Camii, Yeni Camii, Yeniceköy Camii, Kurt ve Yoğurtluoğlu Külliyesi, Ali Baba Tekkesi, Ayazma, Dar-ül Kurra Medresesi, Alaattin Sultan Türbesi, Balım Sultan Türbesi, İbni Melek Türbesi, Sire Hatunlar Türbesi, Süleyman Şah Türbesi, Halk Kütüphanesi, Necip Paşa Kütüphanesi, Abdülselam Yeni Han, Kurşunlu Han, Eski-Yeni Hamamı, Terziler Hamamı, Yeniceköy Hamamı, Hafsa Hatun Çeşmesi, Yeğenağa Çeşmesi, Hüseyin Ağa Köprüsü, Tire Müzesi, Atatürk Anıtı, Kurtuluş Anıtı, Şahizade Anıtı ve Toptepe sayılabilir. 

Salı günleri düzenlenen ünlü “Tire Pazarı” 6 km. uzunluğu ve rengarenk dokusuyla adeta bir panayır görünümündedir. Tur programlarının en renkli bölümünü oluşturan pazardan alışveriş yapıp, meşhur “karadutlu kar şerbetini” içmenizi tavsiye ederiz. 

Tire’de Türk Dönemi eserlerin çeşitliliği yanında, yerel kültür mirası olarak urgancılık, nalıncılık, yorgancılık, hasırcılık, saraciye, keçecilik, dokumacılık, özellikle “Beledi Dokuması” hala yaşatılmaktadır. Dünyadaki jakarlı dokumanın atası sayılan Beledi Dokuması, Tire’de 16. yüzyıldan itibaren üretilmektedir.

- Tire'nin tarih kokan, dar, yokuşlu ama bir o kadar keyifli sokaklarında kaybolmayı göze alarak; Yoğurtluoğlu Külliyesi'ne ulaşmadan, Balım Sultan Türbesi, Ali Baba Tekkesi, lbn-i Melek ve Süleyman Şah Türbesi, Mehmet Bey Camii gibi 15 ve 16. yy eserleri olan ve eşsiz taş ve tuğla işçiliklerine sahip dini yapılarınıziyaret etmeden ilçeden ayrılmayın. 
- 1827 yılında Il. Mahmut dönemi devlet adamlarından Gürcü Mehmet Necip Paşa tarafından yaptırılmış ve yörenin en önemli kültür miraslarından olan Necip Paşa Kütüphanesi'nin tozlu raflarındaki değerli el yazmalarına, kitaplara göz atmadan, Salıgünleri kurulan geleneksel ve organik Tire Pazarında gezinmeden, taze otlardan, sebzelerden ve yöre kadınlarının yaptıklarıbirbirinden güzel el işlemelerinden satın almadan dönmeyin.
- Hemen hemen birçoğu kaybolmaya yüz tutmuş ama büyük özveri ile yaşatılmaya çalışılan Urgancılık, Beledi Dokuması, Nalıncılık, Keçecilik, Semercilik, Körüklü Çizme, Yorgancılık, Kabak Kemane gibi yöreye özgü El SanatlarıUstalarının göznurlarıile ortaya çıkan eserlerin ilk aşamasından itibaren yapılmalarınıseyredebileceğiniz, makineleşmeye inat aletleri görebileceğiniz o özel dükkanlarına uğramadan, işlerini hayranlıkla izlemeden ve onların sanatlarınıyaşatmalarına katkıyaratarak bir hatıra satın almadan dönmeyiniz.
- Güneşli bir havada tarih boyunca doğal güzelliği ve geleneksel değerleri ile daima yerli halkın ve ziyaretçilerin ilgi odağıolmuş Derekahve'de çay yudumlamadan, güzel bir Türk kahvesi eşliğinde sohbetin ve huzurun dibine vurmadan dönmeyin.
- Tamamıçam ağaçlarıile kaplıolup, Bayındır, ödemiş ve Tire ovalarına hâkim olan ziyaretçilerine doyumsuz bir manzara sunan Toptepe'yi ziyaret etmeden ilçeden ayrılmayın. Ilçe merkezinde ve Kaplan Köy'de birçok restoranda bulabileceğiniz; katkısız tereyağı ile birleşince damakta unutulmayacak bir tat bırakan, tuz dışında hiçbir baharatın konulmadığı, döş, sırt gibi kırmızıetin en güzel kısımlarından yapılan Tire Köfte'yi ve ister kavurmasıister salatasıolsun organik zeytinyağıyla hazırlanıp sofranıza sunulan ot yemekleri başta olmak üzere geleneksel Tire mutfağının tadına bakmadan dönmeyin.
- Kaplan Köy'de küçük şelalelerin eşlik ettiği orman içi yollarda doğa yürüyüşü yapmadan, temiz havada köy sokaklarınıgezmeden, misafirperver Tire Halkının selamını almadan dönmeyin. 

Tire HAKKINDA

TİRE KARAKADI NECMETTİN CAMİSİ

TİRE T.C.D.D.

TİRE HAFSA SULTAN CAMİİ

TİRE LÜTFİ PAŞA CAMİSİ

TİRE BAKIR HANI

TİRE YAVUKLUOĞLU CAMİİ

TİRE KUŞBAKIŞI GÖRÜNÜM VE MEZARLIK

TİRE YAHŞİ BEY CAMİİ

TİRE GÜLCÜOĞLU KONAĞI

TİRE CUMHURİYET MEYDANI

TİRE KURTULUŞ ANITI

TİRE SURALTI CAMİ

NECİP PAŞA KÜTÜPHANESİ

TİRE ALAY PARKI

TİRE EL SANATLARI

TİRE

TİRE MÜZESİ

TİRE KENT TARİHİ MÜZESİ

TİRE ÖĞRETMENEVİ