Selçuk FOTOĞRAFLARI

Kültürlerin zirvesi 
Selçuk ilçesi, İzmir’in 74 km. güneyinde, İzmir - Aydın karayolu üzerindedir. 10 km2 lik bir alanda, Eski Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı, özellikle Hıristiyanlar için kutsal olan Meryem Ana Evi, Türkiye’nin en görkemli antik kenti Efes, Hz. İsa’nın havarisi Aziz John’ın mezar ve kilisesi, Yedi Uyurlar Mağarası’yla Türk - Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleri olan İsa Bey Camii, Selçuk Kalesi, su kemerleri ve Şirince Köyü’ndeki sivil mimari örneklerini barındıran Selçuk, tarih hazinesi bir ilçedir. Küçük Menderes nehrinin yüzyıllar boyunca alüvyonlarla doldurduğu yörenin, bugün denize ve pırıl pırıl bir kumsala sahip doğal sit alanı olan Pamucak koyuna uzaklığı 9 km.’dir.- Mavi Bayraklı denizi ve altın sarısıkumsalıile kamp yapmaya ve su sporlarına elverişli Pamucak Plajında yüzmeden dönmeyiniz.
- Antikçağ'ın Anadolu başkenti olan, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri ve Meryem adına inşa edilmiş ilk kilise olan 431. Konsül Toplantısı'nın yapıldığıMeryem Kilisesi (Konsül Kilisesi)'ni görebileceğiniz, Antikçağ'ın havasını soluyabilirdiğiniz Efes Antik Kenti'nin caddelerinde gezmeden dönmeyiniz.
- Selçuk merkezde yer alan ve herbiri diğerine yürüme mesafesinde olan Hıristiyanlığın merkezi St.John Bazilikası, Efes Müzesi ve Anadolu cami mimarisinin ilk örneklerini sergiliyen Isa Bey Camii'ni ziyaret etmeden dönmeyiniz.
- Panayır Dağıeteklerinde, Geç Roma imparatorlarından Decius zamanında putperestlerin zulmünden kaçan yedi Hıristiyan gencin sığındıkları, Bizans döneminde mezar kilisesi haline getirilmiş olan Yedi Uyurlar (Ashab-ıKehf)mağarasının gizemine tanık olmadan ilçeden ayrılmayınız.
- Bülbüldağlinda Hıristiyanlar için hac yeri olan, bazıpapalar tarafınan da ziyaret edilmiş olan, Isa'nın annesi Meryem'in son yıllarınıSt. John ile birlikte geçirdiğine inanılan kilise Meryem Ana Evini ziyaret etmeden, adak mumu yakmadan dönmeyiniz.
- Selçuk geziniz sırasında karnınızın acıktığınıhissettiğinizde yanında pişmiş soğan ve közlenmiş acıbiberle servis edilen , yöre etlerinden yapılmış "çöpşiş"in lezzetini tatmadan dönmeyiniz.

Selçuk HAKKINDA

ST. JEAN BAZİLİKASI (SELÇUK)

SELÇUK ASMALI SOKAK

SELÇUK ÇARŞI GİRİŞİ MEYDAN

SELÇUK ASMALI SOKAK 2

SELÇUK KÜMBET MESCİDİ

EFES

ÇAMLIK LOKOMOTİF MÜZESİ - LOCOMOTIVE MUSEUM

CELSUS KÜTÜPHANESİ

SELÇUK ST. JOHN KİLİSESİ

SELÇUK EFES SU KEMERİ

ŞİRİNCE

ŞİRİNCE EVLERİ

EFES ARTEMİS TAPINAĞI

EFES KURETLER CADDESİ

EFES DOMİTİAN TAPINAĞI

EFES MERMER CADDE

EFES ANTİK TİYATRO

THE HOUSE OF VİRGİN MARY EFES MERYEMANA EVİ

EFES CELSUS KÜTÜPHANESİ

EFES LİMAN HAMAMLARI

EFES ARKADİANE (LİMAN) CADDESİ

EFES MERYEM KİLİSESİ - EPHESOS MARY CHURCH

EFES PRYTANEİON (BELEDİYE BİNASI)

SELÇUK MERKEZ

SELÇUK İSTASYON

EFES KUTSAL RAMPA

EFES MÜZESİ - EPHESUS MUSEUM

EFES (EPHESUS)

SELÇUK KALESİ VE ST JEAN KİLİSESİ (İZMİR)

SELÇUK

ST. JOHN KİLİSESİ ŞİRİNCE

SELÇUK KENT BELLEĞİ

DOMİTİAN TAPINAĞI

SELÇUK BELEDİYESİ