Seferihisar FOTOĞRAFLARI

Şarap Tanrısı Dionysos’un durağı 

Seferihisar, İzmir’in batısında, İzmir’e 45 km. uzaklıkta, etrafı zeytin ve narenciye ağaçlarıyla çevrili, Ege’nin bütün özelliklerini taşıyan şirin bir beldedir. 
Söylenceye göre Büyük İskender’in generallerinden Tsaferinos tarafından kurulmuş ve adını ondan almıştır. 

İlçenin 5 km. uzağında, marina ve balıkçı barınağı olarak kullanılan Sığacık Limanı vardır. Limanın 1 km. güneyinde bulunan Teos antik kenti ise bir başka söylenceye göre M.Ö. 1000 yıllarında bir İon kolonisi olarak kurulmuştur. Kentin kurucusunun Dionysos’un oğlu Athames olduğuna inanılır. Teos, Lidyalıların ve ardından Perslerin yönetimine geçmiştir. 

Mimarlık ve ticarete damgasını vurmuş olan Teos’ta, Büyük İskender ve generallerinin yönetim dönemleri ile Roma Dönemi’nden kalıntılar bulunmaktadır. Teos’ta bulunan en önemli eser, ziyarete açık tutulan Dionysos Tapınağı’dır. Diğer önemli eserler ise agora, gymnasium, tiyatro, odeon, surlar ve liman kalıntılarıdır. 

Tarihi ve doğal çevre zenginliği Teos’un değerini artırmaktadır. Teos, İonia’nın uygarlık kentidir. O devirde halk yaşamını deniz yolu ticaretiyle sağlıyordu. İlk çağın şarap ve aşk şiirleriyle ünlü ozanı Anakreon (M.Ö. 6. yüzyıl) burada doğmuştur. Teos’a giderken içinden geçilen Sığacık’ta, bir 16. yüzyıl Osmanlı Kalesi bulunmaktadır. Ayrıca doğal bir liman görünümündeki Sığacık Körfezi’nde günbatımının enfes güzelliği yaşanabilir. Son yıllarda yat limanı inşa edilmiştir.
- Yaşamaktan zevk alınacak bir hızda yaşanmasını savunan, 28 ülkede 182 üyesi olan Cittaslow birliğine üye Seferihisar'ın suyu her mevsim soğuk ama bir o kadar da berrak ve temiz olan Akkum, Akarca, Ürkmez plajlarında yüzmeden gitmeyin.
- Pazar günleri, Sığacık Kale içinde ve sokaklarında kurulan, Yerel yemeklerin en güzel örneklerini , organik tarımın desteklenmesiyle korunan yerli tohumlardan üretilen, üreticinin ürünlerini aracısız sattığı' ,yöre kadınlarının yaptığıelişlerinin ve ev ekonomisi ürünlerinin her çeşidini satın alabileceğiniz organik pazarıgezmeden Seferihisar'dan ayrılmayın.
- Dört bir yanımandalina bahçeleriyle dolu olan ilçenin Satsuma cinsi sulu ve ince kabuklu mandalinasınıalmadan dönmeyin.
- Antik çağın önemli filozof ve sanatçılarından; Şairler Anakreon, Antimakhos, Epikuros, Nausiphanes, Apellikon ve tarihçi Hekataios yaşadığıve Protogeometrik Dönemden itibaren (MÖ 1000 civarı) kentte bir yerleşimin olduğu bilinen Teos Antik Kenti'ni görmeden gitmeyin.
- Düzce (Hereke) köyündeki 1000 yıllık olduğu sanılan Anıt Ağacı, Heraklia Antik Kentini ve Kasım Çelebi Medresesi'ni görmeden dönmeyin.
- Sığacık'taki balık restoranların en taze ve en ekonomik yiyebileceğiniz balık çeşitlerinin yanısıra Seferihisar'ın geleneksel ekmek dolması'nıyemeden ilçeden ayrılmayınız. 

Seferihisar HAKKINDA

SEFERİHİSAR ATATÜRK ANITI

SIĞACIK

SEFERİHİSAR TEOS

ÜRKMEZ MANZARA

SEFERİHİSAR KÜÇÜK AKKUM

SEFERİHİSAR BÜYÜK AKKUM

SIĞACIK KALESİ (İZMİR)

SEFERİHİSAR ŞEHİR PANORAMASI