Ödemiş FOTOĞRAFLARI

İzmir’in 113 km. doğusunda yer alan Ödemiş İlçesinin kuzeyinde bulunan Hypaiapa antik kenti kalıntıları, yörenin yerleşim tarihinin ilk çağlara uzandığını göstermektedir. Ödemiş yöresinin tarihsel önemi, yakınlarında bulunan Birgi’nin Aydınoğulları Dönemi’nde başkent olmasıyla başlamıştır. Birgi, Ödemiş ilçesine bağlı (8 km. mesafede) büyük ölçüde özgünlüğünü koruyan bir kasabadır. Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin seçkin örnekleri, 18. ve 19. yüzyıl sivil mimari yapılarının oluşturduğu kültürel birikim ve mimari çevre zenginliğiyle doğal çevre güzellikleri, yörede çok önemli düzeyde turizm potansiyeli yaratmaktadır. Birgi, 1994 yılında inanç turizmi kapsamına alınmıştır. Ahşap Türk evlerinin en güzel örneklerinden olan üç katlı Çakırağa Konağı, İmam-ı Birgivi Medresesi, Sultan Şah Türbesi görülmeye değer eserlerdendir. Ayrıca Ödemiş’in meşhur pazarının (Cumartesi) gezilmesi ve Ödemiş Kebabı’nın tadılması tavsiye edilir- 1997 yılında Birgi'nin kentsel sit alanıilan edilen, Osmanlıtarihini doğa ile iç içe yaşayan bir belde olan Birgi'de bulunan Inanç turizmi açısından en önemli yapılardan Ulu Cami, Aydınoğlu Mehmet Bey Türbesi, Imam-ıBirgivi Türbesi, Mehmet Efendi Medresesi, Sultan Şah Türbesi, Derviş Ağa Cami, Karaoğlu Cami ve Çeşmesi ile Bizans döneminden kalma Kule mutlaka görülmesi ve gezilmesi gereken yerlerdir.Ziyaret etmeden gitmeyin. 
- Birgi çayın ın sağında ve solunda kurulmuş olan kent, sadece koruma altına alınan tarihi eserleri ve yarım asırlık çam ağaçlanyla değil, gündelik gelenek ve görenekleriyle de saklıkalmış bir tarihe sahiptir. Köy meydanında köy halkın ın özenle yaptığıyöre kadınların ın inanılmaz hayal gücüyle belirledikleri özel oyaların isimlerinin olduğu , yörenin en tanınmış el işi ürünlerinden; çember, yazma, dantel tel kırma ve el mendillerini, bereketli topraklarında yetiştirdikleri meyveleri-sebzeleri ve UNESCO Miras Listesine girmiş olan meşhur Ödemiş Patatesi'ni satın almadan dönmeyin. 
- Ödemiş'in 50 yıll ık bir geçmişi olan, yalnızca sabahlarıbulma imkanıolan, kapalıve açık olarak kiymalıve peynirli çeşitleri yapılan , halk arasında töngül katmeri denen tamamen Odemiş'e özgü pidesinin lezzetini tatmadan ilçeden ayrılmayın. Pidenin içerisinde yağın olmamasısadece üzerine yağ sürülmesi de pideyi ayrıca lezzetlendirmektedir. Ödemişteyseniz mutlaka Ödemiş Köftesi yemelisiniz. Ödemiş'in meşhur yağl ıkebabı olarak bilinen ve yağda kızartılmış kıtır ekmek üstünde servis edilen köftenin doyumsuz tadına bakmadan gitmeyiniz. 
- Ödemiş'in Bozdağ, Çamyayla, Horzum, Subatan, Başova, Ayvacık gibi yaylaların da bitkileri hatta endemik türleri de inceleyebileceğiniz Botanik Turizmi (bitki inceleme) 'nin bir parçasıolmadan , yaylalardaki temiz havayıkoklamadan gitmeyiniz. 
- Inşaatının 1761 yılında Şerif Aliağa tarafından başlatıldığıbilinen, Ege Bölgesi'ne özgü mimari üslubu günümüze kadar korunmuş ahşap Türk evlerinin en güzel örneklerinden birisi olan, zengin, renkli ve süslemeli stili, Üç katlı, dış sofalı, çift köşk odalı, zemin kat duvarlarıtaş örgü, orta ve üst kat duvarlarıise ahşap çatkıiçine dolgu tekniği ile inşa edilmiş olan ve ahşap işçiliğ'inin yanısıra panoramalanyla dikkati çeken Birgi Çakırağa Konağı'nı ziyaret etmeden, panoramalarına ait hikayeleri dinlemeden ilçeden ayrılmayın.

Ödemiş HAKKINDA

ÖDEMİŞ EFE HEYKELİ

ÖDEMİŞ ULUS MEYDANI

ÖDEMİŞ 125.YIL KÜLTÜR PARKI GİRİŞ

ÖDEMİŞ ŞEHİR PANORAMASI

BİRGİ ÖDEMİŞ İZMİR

ÇAKIRAĞA KONAĞI