Menderes FOTOĞRAFLARI

Menderes ilçesinin İzmir’e uzaklığı 20 km.’dir. İlçenin batısında, Ürkmez mevkisinde Lebedos Antik Kenti bulunmaktadır. MenderesSelçuk yolu üzerinde birbirine yakın konumda yer alan Kolophon, Claros, Notion ve Lebedos antik kentlerine ait kalıntılar, ilçenin önemli arkeolojik kaynaklarıdır. Bu bölgede bulunan Gümüldür Beldesi dünyaca ünlü mandalina türü olan “Satsuma”nın yetiştirildiği bölgedir. Özdere, temiz denizi ve sahiliyle dikkate değer olmasının yanı sıra amatör balıkçıların da avlanabildiği bir beldedir. Menderes’in Görece Köyü’nde de halkın evlerde imal ettiği değişik renk ve biçimdeki nazar boncukları yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.- Türkiye'nin ilk arkeopark projesi olma özelliği taşıyan ören yerinde öncelikle, antik yazarların sıklıkla söz ettikleri Hekatomb (yüz adet hayvan bağlama bloğu) bir kutsal alanda bulunmuş dünyadaki tek eseri , ilk bilicisi bir kadın olan Kehanet Merkezi Klaros'u ziyaret etmeden dönmeyin. 
- Bölgedeki diğer antik kentler olan Baklatepe, Kolophon, Notion ve Lebedos yerleşimlerini görmeden, tarihe tanıklık etmeden Menderes'ten ayrılmayın.
- Mavi ve yeşilin göz kamaştırıcıbiçimde kesiştiği Gümüldür kıyılarında yetişen dünyaca ünlü zengin bir B ve C vitamini kaynağıolan, sulu, çekirdeksiz ve ince kabuklu Satsuma cinsi mandalinalarından tatmadan ve satın almadan gitmeyin.
- Ormanlık alanların ve derelerin denizle birleştiği noktalarda tarihi ören yerleri bulunan, Değirmendere — Karacadağ — özdere, Efemçukuru — Yeniköy, Ataköy Göleti — Dağ Yolu, Yeniköy — Balaban Göleti gibi birçok eko-turizm güzergahlarının doğal görsel şölenler sunduğu yerlerde doğa yürüyüşü yapmadan dönmeyin.
- Gümüldür ve eirkmez'in Mavi bayraklı, mavinin her tonunu bulabileceğiniz plajlarıve doğal koylarında denizin, kumun, güneşin kısaca tatilin tadınıçıkartmadan Menderes'ten ayrılmayın. 

Menderes HAKKINDA

MENDERES MEYDAN

MENDERES ATATÜRK ANITI

MENDERES BONCUKKÖY

MENDERES TAHTALI BARAJI

MENDERES KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

MENDERES

CLAROS (KLAROS) ANTİK KENTİ