Konak FOTOĞRAFLARI

Konak, İzmir Büyükşehir sınırları içerisinde yer alan en eski metropol merkez ilçedir. Kuzeyinde İzmir Körfezi ve Bayraklı, doğusunda Bornova, güneyinde Karabağlar ve batısında Balçova ilçeleri bulunmaktadır. 

Konak, İzmirde sadece bir semt ya da ilçe adı olmayıp özellikle son iki yüzyıldır şehrin merkezi olmuştur. Bu nedenle Konak Meydanı ve çevresi "İzmirin Kalbi" olarak tanımlanır. Meydan ve çevresini oluşturan alanın en önemli yapısı hiç kuşkusuz İzmir Hükümet Konağıdır. Ayrıca Saat Kulesi, Belediye Sarayı, Hasan Tahsin Anıtı Vapur İskelesi, Yalı Camii, Anafartalar Caddesi girişi, Milli Kütüphane başta olmak üzere birçok önemli yapıyı barındıran bir ilçedir.

Konak Meydanı

Tarih boyunca bir liman kenti olarak yaşayan İzmir’in kent merkezi Konak’tır. Yeni yapılan düzenlemeyle, burası aynı zamanda geniş bir rekreasyon alanına dönüştürülmüş ve böylelikle her an cıvıl cıvıl bir yer olmuştur. Meydanda, Kurtuluş Savaşı sırasında işgal kuvvetlerine İzmir’de ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’in anıt heykelini, Kütahya çinileriyle donanmış Yalı Camisi’ni, Saat Kulesi’ni, Belediye Binası ve Hükümet Konağı’nı görmek mümkündür.
-İzmir'in kalbi olan ilçede herbiri yürüme mesafesinde olan; Varyant mevkiinde yer alan Arkeoloji ve Etnografya, Kültürpark'taki Tarih ve Sanat ve Gündoğdu Meydanı na yakın Atatürk Evi ve Müzesini gezmeden Izmir'clen ayrılmayın
- Tarihe tanıklık eden özgün yapısınıbüyük çoğunlukta korumuş olan, binbir çeşit ürünün en ekonomik fiyatlarla satışa sunulduğu sayısız arastanın bileşiminden oluşan Tarihi KemeraltıÇarşısıina u'ğramadan ve bu tarihi arastalarda alışveriş yaparken susadığınızda kış aylarında sıcacık Salep ya da fincanda pişen UNESCO Miras Listesine girmiş Türk Kahvesi, yıl boyu ama en çok da sıcak havalarda tamamen organik taze sıkılmış meyve sularını, özel Limonatayıve Karadut Şerbetini ya da tamamen Izmir'e özgü Sübye'yi (Kavun Çekirdeği Şerbeti) içme zevkini yaşamadan dönmeyin.
- MÖ 4. yüzyılda kurulan, MS 178'te meydana gelen depremin ardından Roma Imparatoru Marcus Aurelius'un desteğiyle yeniden inşa edilen ve zamanında kentin devlet ve ticaret agorasıolarak işlev görmüş Izmir Smyrna Agora Açık Hava Müzesi'ni ziyaret etmeden gitmeyin.
- Yahudilik, Hıristiyanlık ve Müslümanlığın, üç farklıdinin en güzel mimariörneklerini görebilme şansınıyakalayacağınız kent merkezinde Tarihi KemeraltıÇarşısılnın ara sokaklarında kaybolmayıgöze alarak tarihe tanıklık etmiş hanları, havralarıve birbirinden görkemli 15. yüzyıla ait Camiileri ziyaret etmeden, bu tarihi dokuda nefes almadan dönmeyin. 
- Zamanında ticari açıdan Izmir'in en merkezi yerine (liman ağzına) KızlarağasıHacı Beşir Ağa'nın 1744'te yaptırdığı, mimari özelliği bakımından tek örnek olan, anıtsal bir özelliğe sahip OsmanlıHanlarıarasında özgünlük kazanmış Izmir'deki hanların en büyüğü ve en görkemlisidir olan KIZLARAĞASI HANI'nıziyaret etmeden bedestenlerinde sizlere sunulan en özgün en otantik ürünlerden almadan Izmir'clen ayrılmayın.
- Mimar Raymond Charles Pğrğ tarafından 25 metre boyunda, dairesel esas etrafında dört çeşmesi olan ve kolonlarının Kuzey Afrika temasınıesinlendirdiği, Il. Abdülhamit'in tahta çıkışının 25. yılıiçin 1901'de Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından yaptırılan ve kurulduğu günden bu yana çalışan saati Alman Imparatoru Il. Wilhelm'in hediyesi olan lzmri'in sembolü Saat Kulesi'nde fotoğraf çektirmeden, kuşlara yem vermeden gitmeyin.
- Kordonboyu'nda faytonla gezmeden, kıyıboyunca dizilen mekanlarda eğlencenin ve lezzetin tadına varmadan, sokak satıcılarından "Buzlu Badem" yemeden dönmeyin.
- Kıbrıs Şehitleri caddesinde gezmeden caddeyi kesen ara sokaklardaki ( özellikle Gazi Kadınlar Sokağı) eski Izmir evlerindeki günümüz kafe- barlarında her türden müziğin ve eğlencenin keyfini yaşayabileceğiniz izmir gecelerini görmeden kentten ayrılmayın.
- Güzel bir Izmir sabahında deniz kıyısında her köşedeki sokak satıcılarının tezgahlarından satın alabileceğiniz ve taze demlenmiş "tavşan kanı" tabiri bir bardak çay, haşlanmış karabiberli yumurta eşliğinde; Türkiye'ye yerleşen Sefaradlar tarafından Izmir mutfağına giren, tamamen Izmir'e özgü sıcacık bir lezzet olan BOYOZ'u yemeden Izmir'den ayrılmayın. Bu eşsiz lezzete sadece sabah yemekle doyamdıysanız ; gece saatlerinde de aynıtazelikte ve sıcaklıkta "Gece Boyozu" olarak kordonboyundan satın alabilirisiniz.
- Özgün mimarisi, bugün 37 seçkin butik konsept mağazası, denize nazır 5'i büyük 10 adet özel gurme restaurant/kafe'si ve Cinebonus sinemalarıile, 100 yıldan fazla tarihi ve deniz üzerindeki eşsiz konumu ile en önemli yapılardan birisi olan deniz üzerinde alışveriş ve keyfin merkezi Konak Pier'de dinlenmeden gitmeyin. 
- Eğlence, kültür ve dinlenme mekanıolarak kentin önemli bir turistik durağıolan, birinden diğerine 155 basamakla ulaşılan iki semt arasında hızlıve kolay ulaşım sağlama amacıyla 1907 yılında Musevi işadamı"Nesim Levi (Bayraklıo'ğlu)" tarafından yaptırılan Tarihi Asansor'den teleskopla lzmir'i seyretmeden, güzel bir Izmir akşamında bir bardak şarap eşliğinde gurme restoranında güzel bir yemek yemeden kentten ayrılmayın.
- Fransızlar tarafından 150 yıl önce inşa edilen, restorasyon ve çevre düzenleme çalışmalarıyla yepyeni bir kültür sanat mekanıhaline gelen, Alsancak Tren Garrndan sonra yolüzerinde yer alan TARIHI HAVAGAZI FABRIKASI KÜLTÜR MERKEZI'nde çimlere uzanıp Türkiye'nin ünlü sanatçılarının konserlerini dinlemeden ya da özel film gösterimlerine katılmadan dönmeyin.
- Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde, Tarihi Devlet Tiyatrosu'nda, Atatürk Kültür Merkezi'nin birbirinden özelsalonlarında, Elhamra Binasıolarak bilinen Tarihi Devlet Opera ve Balesi binasında yıl içinde düzenlenen konser, tiyatro , opera ve bale gösterilerinden birine katılmadan lzmir'den ayrılmayın.

Konak HAKKINDA

1.KORDON

İZMİR CUMHURİYET MEYDANI

GAZİ OSMAN PAŞA BULVARI

ALSANCAK PASAPORT İSKELE

ALSANCAK SEVGİ YOLU

CUMHURİYET BULVARI

MUSTAFA KEMAL SAHİL BULVARI

KONAK SAHİL

ATATÜRK CADDESİ

İZMİR KONAK MEYDANI

ALSANCAK KARSİYAKA VAPUR İCİ

KONAK VAPUR İSKELESİ

MUCİBUR RAHMAN CADDESİ

İZMİR SAAT KULESİ - İZMİR CLOCK TOWER

İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE

KONAK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CADDESİ (VARYANT)-2

KONAK BİRLEŞMİŞ MİLLETLER CADDESİ (VARYANT)-3

GÖZTEPE İSKELESİ

GÖZTEPE SAHİL

DARİO MORENO SOKAĞI

GÖZTEPE İSKELE ÖNÜ

GÖZTEPE KÖPRÜSÜ

KONAK KIZ LİSESİ ŞELALE

EGE ÜNİVERSİTESİ ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ(KONAK)

2.KORDON

ALSANCAK ALİ ÇETİNKAYA BULVARI

ALSANCAK GÜNDOĞDU MEYDANI

ALSANCAK İSKELE

KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ

HOCAZADE CAMİİ ALSANCAK

AGORA SARNIÇLAR

AGORA FAUSTİNA KAPISI VE ANTİK CADDE

AGORA SÜTUNLAR

AGORA PASAJ

AGORA KEMERLİ YOL

KONAK METRO

KONAK ÜST GEÇİDİ

KONAK HİSARALTI CAMİİ

KONAK KIZLARAĞASI HANI

KIBRIS ŞEHİTLERİ GİRİŞİ TUĞBA KURUYEMİŞ ÖNÜ

KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ ERBİL SÜEL YANI

KIBRIS ŞEHİTLERİ CADDESİ ORTASI

İZMİR TARİH VE SANAT MÜZESİ

İZMİR VALİLİĞİ BİNASI

AGORA - SMYRNA

İZMİR İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

İZMİR İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ

ALSANCAK GARI

ATATÜRK VOLEYBOL SALONU VESTEL VENÜS SPOR KOMPLEKSİ

HALİL RIFAT PAŞA KÖŞKÜ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ

MİTHATPAŞA TARİHİ CUMBALI EVLER ÖNÜ

GÜL SOKAK

PLEVNE BULVARI

ŞEVKET ÖZÇELİK SOKAK

İZMİR MİLLİ KÜTÜPHANE CADDESİ

İZMİR

ÜMRAN BARADAN SOKAK

ALSANCAK 1383 SOKAK

İZMİR MONTRÖ MEYDANI

İZMİR DEVLET OPERA VE BALESİ

İZMİR AHMET ADNAN SAYGUN SANAT MERKEZİ

İZMİR ARKEOLOJİ MÜZESİ

İZMİR ATATÜRK MÜZESİ

ETNOGRAFYA MÜZESİ

ÜMRAN BARADAN OYUN VE OYUNCAK MÜZESİ

TCDD 3. BÖLGE MÜZE VE SANAT GALERİSİ

KONAK BELEDİYESİ MASK MÜZESİ

İZMİR B.B. AHMET PİRİŞTİNA KENT ARŞİVİ VE MÜZESİ

HİSAR CAMİİ KEMERALTI İZMİR

HİSARÖNÜ KEMERALTI

KEMERALTI CAMİİ İZMİR

İSMET İNÖNÜ EVİ MÜZESİ İZMİR

ST. JOHN ANGLIKAN KİLİSESİ ALSANCAK İZMİR

SANTA MARIA KİLİSESİ ( DENİZCİLER KİLİSESİ )

ALGAZE SİNAGOGU

BAŞDURAK CAMİİ KONAK İZMİR

BET-ISRAEL SİNEGOGU KONAK İZMİR

BIKUR HOLIM SİNEGOGU KONAK İZMİR

SAINT POLYCARPE KİLİSESİ

SHALOM SİNEGOGU (ŞALOM)

SINYORA GIVERET SİNEGOGU

SANTA MARIA ROSARIO KİLİSESİ ALSANCAK İZMİR

KADİFEKALE KONAK İZMİR

SALEPÇİOĞLU CAMİİ KONAK İZMİR

ŞADIRVANALTI CAMİİ ( NİFLİZADE - BIYIKLIOĞLU )

ŞAAR AŞAMAYİM SİNEGOGU ALSANCAK İZMİR

ROŞ HA HAR ( TEPEBAŞI ) HAVRASI KARATAŞ İZMİR

PORTEKİZ SİNEGOGU KONAK İZMİR

ETZ HAYİM SİNAGOGU KONAK İZMİR

HEVRA SİNEGOGU KONAK İZMİR

KESTANEPAZARI CAMİİ KONAK İZMİR

HAVRA KONAK

YALI CAMİİ ( AYŞE HATUN CAMİİ ) KONAK İZMİR

BET ILEL SİNEGOGU KONAK İZMİR

FORESTEROS SİNEGOGU ( ORA HAYİM ) KONAK İZMİR

KEDİ KÜLTÜR SANAT MERKEZİ

ALSANCAK KORDON 2019