Bergama FOTOĞRAFLARI


Hekimliğin, yazılı bilginin ve Zeus’un görkemi Pergamon, İzmir’in 100km. kuzeyinde, Bergama ilçe merkezinde bulunan antik kentin adıdır. Pergamon, eski çağlarda Mysia bölgesinin önemli merkezlerinden biri olmuştur. M.Ö. 282-133 arasında da Bergama Krallığı’nın başkenti olan kent, adını, bir söylence kahramanı olan Pergamos’tan alır: Pergamos, Teuthrania kralını öldürdükten sonra kenti ele geçirmiş ve kendi adını vermiştir. Başka bir söylenceye göre de Teuthrania Kralı Grynos, savaşta Pergamos’tan yardım istemiş, zaferden sonra iki kent kurdurarak birine onun onuruna Pergamon, ötekine ise Gryneion adını vermiştir.

Yazılı belgelerde Bergama’dan ilk kez M.Ö. 4. yüzyılın başlarında söz edilir. Başkent olduğu dönemde saray, tapınak, tiyatro gibi yapılar inşa edilmiş, kent kule ve surlarla çevrilmiştir. Krallık, Roma’ya bağlandıktan sonra da Batı Anadolu’nun sayılı kentlerinden biri olarak kalmıştır.

M.Ö. 283’te bağımsız bir krallık olan Bergama kenti, 150 yıl süresince tarih, kültür ve ticaret merkezi olarak var olmuştur.

Büyük İskender’in ünlü hazinesini Bergama Kalesi’nde saklaması nedeniyle, çeşitli krallıkların ve medeniyetlerin fethedilecek yer olarak gördüğü kent sürekli ilgi odağı olmuştur. Eski kentin kalıntılarını, 1870’lerde Batı Anadolu’da demiryolu döşenmesinde çalışan Alman mühendis Carl Humann bulmuştur. Çok geçmeden, 1878 yılında, Pergamon’daki ilk araştırma ve kazı çalışmaları başlamıştır. Kazı ve onarım çalışmaları günümüzde de sürmektedir.

Bergama’nın güneybatısındaki Antik Dönem’in önemli sağlık merkezlerinden Asklepion, ilk yerleşim alanı olan 300 m. yükseklikteki dik bir tepe üzerindeki Akropol ve 2. yüzyıla tarihlenen Serapis Tapınağı (Kızıl Avlu) yörenin kültürel mirasına katkıda bulunur. Akropol’deki ünlü Zeus Sunağı, 1897 yılında Almanya’ya götürülmüştür ve hâlen Berlin’deki Bergama Müzesi’nde sergilenmektedir. Bergama, güzellik ılıcaları, Kozak Yaylası, plajları, Ayvalık’la deniz bağlantısı, gelişmiş dokumacılığı ve kilimciliğiyle ünlü bir ilçedir. İlk çağda muhteşem abideleriyle büyük bir kent ve aynı adı taşıyan krallığın merkezi olmasının yanı sıra, ortaçağın önemli bir stratejik mevkisi, Karesioğullarının merkezi ve son olarak Osmanlı İmparatorluğu’nun önemli merkezlerindendir.

- Eskiçağda Genellikle telkin ve fizyoterapinin bugün halen kullanılmakta olan çeşitli şekilleri uygulanmakta olan, Kutsal Sudan içilmesi, su ve çamur banyoları, açlık-susuzluk kürleri, şifalıotlar, kremlerle yağlanma başlıca tedavi yöntemleri olan ve Epidaurus ve Kostaki örneklerine eşdeğer, Roma Döneminde oldukça önemli bir sağlık tedavi merkezi olan Asklepios Kutsal Alanı: galerili avlusu, 3500 kişilik tiyatro yapısı, Imparator Hadrianusa ait kült salonu, kütüphanesi, yuvarlak planlıAsklepios Tapınağıile sizleri bekliyor ziyaret etmeden dönmeyin. 

- Pergamon Tepesindeki Akropolde ilk yerleşim izleri M.O.7.-6. yüzyıla kadar gitmektedir. Teleferikle kolayca ulaşabileceğiniz bu alandan hem tarihi hem de Bergama manzarasınıizlemeden gitmeyin. 

- Mısır Tanrılarına verilen önem sebebi ile tapınak Roma Dönemi aşağıBergama kentinin tam merkezine inşa edilmiş ve ön avlusu ile birlikte kapladığıalan 270.00 x 100.00 m, tapınak 60.00 x 20.00 m. boyutlarında, binanın tamamının tuğladan yapılmış olmasıhalk arasında " Kızıl Avlu" olarak adlandırılmış olan KIZIL AVLU (SERAPEION) Anadolunun en görkemli dini anıtsal yapılarından birisidir. Görmeden gitmeyin. 

- Bergamaya yaklaşık 20 km mesafede bulunan ve bir doğa harikasıolan ve dünyanın en kaliteli çam fıstığınıbulabileceğiniz Kozak Yaylasıdev çam ormanlanyla kaplıdır. Türkiyenin alt yapısınıtamamlamış, en modern köyler olarak bilinen Kaplan, Aşağıbey, Aşağıcuma köyleri gezilmeye değerdir. Gezmeden dönmeyiniz. 

- Bergama sınırlarıiçinde yer alan ve birbirinden değerli minerallere sahip, termal su kaliteleri yüksek ; Güzellik Ilıcası, Geyiklidağ, Mahmudiye, Paşa, Dereköy ve Haydar I I ıcaların ıziyaret etmeden dönmeyin. 

- Bergama-Yunt dağıköylerinin halıve kilimleri, tipik Ege dokumalarıolarak özgünlüğünü korumaktadır. Dokumalarda geometrik desenlerin yanısıra bitki ve hayvan motifleri kullanılmaktadır. Kök boya kullanılarak yapılan dokumaların renkleri salmaz ve desenleri bozulmaz. Almadan dönmeyin. 

Bergama HAKKINDA

BERGAMA ARKEOLOJİ MÜZESİ - ARCHEOLOGY MUSEUM

BERGAMA KIZIL AVLU - RED BASILICA

BERGAMA ASKLEPİON ÜSTÜ ÖRTÜLÜ YOL

BERGAMA ACROPOL GİRİŞ

BERGAMA ASKLEPİON SÜTUNLU YOL

BERGAMA ASKLEPİON PROPYLON

ASKLEPİON ANITSAL ALAN GİRİŞ

BERGAMA ASKLEPİON KÜTÜPHANE

BERGAMA ASKLEPİON ÜSTÜ AÇIK KUZEY GALERİSİ

BERGAMA ATHENA TAPINAĞI

KUTSAL ÇEŞME BERGAMA

ACROPOL KRAL SARAYLARI

ASKLEPİON CRYPTOPORTİCUS TÜNELİ

BERGAMA ACROPOL TRAİAN TAPINAĞI

ASKLEPİON ANTİK TİYATRO

ASKLEPİON TEDAVİ BİNASI

BERGAMA ASKLEPİON TAPINAĞI KUTSAL ALANA BAKIŞ

BERGAMA ASKLEPİON TAPINAĞI KUTSAL ALAN MEYDANI

BERGAMA ACROPOL ATHENA TAPINAĞI

ACROPOL ANTİK TİYATRO

BERGAMA ACROPOL DİONYSOS TAPINAĞI

BERGAMA ACROPOL ZEUS SUNAĞI

BERGAMA CUMHURİYET MEYDANI

BERGAMA İSTİKLAL MEYDANI

BERGAMA ACROPOL Z BİNASI

BERGAMA SOKAKLARI

BERGAMA EVLERİ

BERGAMA HALILARI

BERGAMA KAPALI ÇARŞI

BERGAMA KÜPLÜ HAMAM

BERGAMA MESCİD ALTI MESCİDİ

BERGAMA AYAKKABICILAR ÇARŞISI

BERGAMA KURŞUNLU CAMİİ

ASKLEPİON BERGAMA

ACROPOL BERGAMA

BERGAMA

BERGAMA (PERGAMON) ANTİK KENTİ

DEMİRCİDERE ÖZEL ETNOGRAFYA MÜZESİ VE RESİME ŞEYHOĞLU ANI EVİ