Kınık FOTOĞRAFLARI

Roma İmparatorluğuna kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olup ilk çağ yerleşim merkezi olan Gambreion’un yerine kurulduğu sanılmaktadır. Kınık’ın güneydoğusunu kaplayan Karadere Ormanları içindeki Sibel Tapınağı ile bazı kalıntılar tarihinin çok eskiye uzanışının kanıtıdır. 

1330 yılında Osmanlı Devleti’nin idaresi altına girmiştir. 1820’ye kadar bir köy konumunda zaptiye teşkilatı ile idare edilmiştir. 1910 yılında Bergama İlçesine bağlı bucağa dönüştürülen Kınık Kurtuluş Savaşı yıllarında bir süre Yunan işgaline uğramış, 13 Eylül 1922’de ise işgalden kurtarılmıştır. Belediye teşkilatının kuruluş tarihi 1938’dir. 1948’de ise Bergama İlçesinden ayrılarak İzmir’e bağlı bağımsız bir ilçe konumuna getirilmiştir. 
İsmini Oğuz Türklerinin Bozoklar Kolunun Kınık Boyu’ndan almaktadır. 

Kınık’ta turizm hareketi olmamakla birlikte temiz havası, doğal yaşamı, tarıma dayalı ekonomik yapısı nedeniyle bereketli ovaları ve yemyeşil yaylalarıyla İzmir’in şirin ilçelerinden biridir.- Kınık'taki tarihi dokuyu yansıtan altıkemerli Su Kemeri kalıntılarınıgörmeden gitme.
- Cıvıl cıvıl öten kuş sesleri arasında eşsiz bir mekanda dinlenmek yorgunluğunuzu atmak„mangalda çay ya da kebabın tadına varmak için Kınık ile Poyracık arasında yer alan Boncuk Göre uğramadan Kınık'tan ayrılma.
- Kınıklı kadınların el emeği, göz nuru olan ürünlerden almadan dönme.

Kınık HAKKINDA