Kemalpaşa FOTOĞRAFLARI

İzmir’in 29 km. doğusunda yer alan Kemalpaşa ilçesinin tarihî geçmişi M.Ö. 1300’lere dek uzanır. Akadlar ve Hititlerden başlayarak Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine kadar pek çok medeniyete sahne olan Kemalpaşa, Helen, Roma ve Bizans dönemlerinde Sart ve İon kentleri arasında kervan yollarının uğrak yeri olmuştur. Antik adı Nymphaion olarak bilinen günümüz Kemalpaşa ilçesi, Nif Dağı eteklerinde, 200 m. yükseklikte kurulmuştur.
Hitit Kabartması, Kemalpaşa’nın Karabel Geçidi’ndedir. Torbalı yolu üzerinde (8 km.) bir Hitit askeri kabartması olan Luwi savaşçı figürü bulunmaktadır. Arkeolojik değeri yüksek olan bu kabartma, Ege Bölgesi’nde Hititlerden kalma tek örnek olarak bilinmektedir. Kemalpaşa’nın tarihi sembolü olan “Kız Kulesi” Bizans Dönemi’nde saray olarak yapılmış ve pek çok efsaneye konu olmuş bir yapıdır. Kemalpaşa kirazı ve çam ormanları dünyaca ünlüdür.
Ayrıca Kurudere Köyünde bulunan boncuk imalat ocaklarını gezebilir; Alaş Kımız Üretme Çiftliği’nde kımız içip, Asya Türk yemeklerinden tadabilir ve ilçenin doğal parkurlarında atlı doğa gezisi yapabilirsiniz.

- Nif Dağının eteğinde kurulan Türk boylarına ait otağ kültürünü tanıma fırsatı bulacağınız, Kımız'ın tadına bakabileceğiniz Kazak Vadisi Kımız Çiftliğini ziyaret etmeden dönmeyin.
- Kemalpaşa merkeze 6 km uzaklıkta bulunan boncuk ocaklanyla ünlü, Tarih boyunca, çoğu kültürde ve dinsel inançta, göz figürü kötülükleri sayan güçlü bir tılsım olarak kabul edilmiş olan ve insanıkem gözlerden koruduğuna inanılan boncuğun her şeklini bulabileceğiniz Nazarköy'ü ziyaret etmeden , nazar boncuğu ürünlerinden satın almadan dönmeyin.
- 1936 yılından beri her yıl Mayıs ayısonu veya Haziran ayının ilk haftasında kültür ve eğlence etkinlikleriyle desteklenerek coşkulu bir şekilde geleneksel olarak kutlanan, en iyi kiraz yetiştiricilerinin ve ürünlerinin sergilendiği Kemalpaşa Altın Kiraz Kültür ve Sanat Festivali'ne katılmadan dönmeyin.
- Torbalıyolunun (Karabel Geçidi) 8. kilometresinde bulunan M.Ö. 13.yy'a ait olan Hititlerden kalma arkeolojik değeri yüksek olan Luwi Savaşçı Kabartmasını görmeden dönmeyin.
- Efsaneye göre lyonya Prensesi ile Sart Kralıevlenecektir ve prenses krala gelin giderken o zamanlar Nif adıyla anılan bugünkü Kemalpaşa'da kralın öldüğü haberini alır ve bu üzüntülü haber sonrasında prenses buraya bir saray yapılmasınıemreder ve hayatının geri kalan bölümünün tamamınıburada geçirir. Kemalpaşa'nın girişinden net olarak görülebilen ve Kemalpaşa ilçesinin sembolü haline gelmiş olan üç katlıbeyaz ve kırmızı tuğlalardan yapılmış Kemalpaşa Kız Kulesi'ni görmeden gelmeyin.

Kemalpaşa HAKKINDA

KEMALPAŞA İLÇE GİRİŞ

KEMALPAŞA KIZ KULESİ

KEMALPAŞA ÇARŞI CAMİİ

KEMALPAŞA DERE MESİRE YERİ

KEMALPAŞA DERE MESİRE YERİ GÖSTERİ ALANI

KEMALPAŞA DERE MESİRE YERİ ONUR ŞELALESİ

KEMALPAŞA MERKEZ

ÜMRAN BARADAN MÜZESİ

KIMIZ ÇİFTLİĞİ

KEMALPAŞA NAZARKÖY BONCUK ÇARŞISI VE BONCUK CAFE

KEMALPAŞA NAZARKÖY KANYONU

KEMALPAŞA KARABEL MİLLİ PARKI VE PİKNİK ALANI

HİTİT ANITI

KEMALPAŞA YUKARIKIZILCA HALİL AĞA CAMİİ

YİĞİTLER PİKNİK ALANI

ÇAMBEL PİKNİK ALANI

KEMALPAŞA ULUCAK HÖYÜĞÜ