Karşıyaka FOTOĞRAFLARI

Kordelya, Karşıyaka’nın eski isimlerinden bir tanesidir. Karşıyaka’nın ismi Coeur de Liondan gelir. Fransızca Arslan-Yürek anlamında. III. Haçlı Seferinde Aslan Yürekli Richard’ın orduları Karşıyaka’da konaklamışlar ve o zamanlar ormanlık olan bu bölgeye Aslan Yürekli Richard’ın adı olan Cordelion adını vermişledir. Coeur de Lion zaman içinde Cordelieu, Cordelion ve Kordelya ve en sonunda Karşıyaka’ya dönüşmüştür. 

Karşıyaka’nın, Küçük Yamanlar Tepesi üzerinde ve su deposu kazısı sırasında tahrip olan höyükte bulunan kültür tabakaları ile etrafa saçılan seramik buluntularından yola çıkılarak yapılan tarihlendirmeyle Eski İzmir’den daha eski bir tarihsel geçmişe sahip olduğu bilinmektedir. Tepede görülen en erken tarihli seramikler uzmanlar tarafından Neolitik çağın geç safhasına (İ.Ö. 5000) tarihlendirilmektedir.
- Tantalos efsanesiyle ünlenen Yamanlar Dağı'nda 810 metre yükseklikte ve 35 hektarlık bir krater gölünün çevresinde oluşmuş, kızılçam, karaçam ve söğüt ağaçlanyla kaplı olan ve kent merkezine 27 km uzaklıktaki doğa harikasıKaragöl Mesire Alanını görmeden , Haziran ayında düzenlenen elektro müzik festivaline katılmadan gitmeyin. 
- Karşıyaka sahil şeridinde yer alan kafelerde ve birbirinden kaliteli restoranlarda denizin ve lezzetin tadınıçıkarmadan gitmeyin. 
- Konak, Alsancak , Göztepe ve Üçkuyulardan vapur seferleri ile yada karayolu ile gelebileceğiniz Karşıyaka Çarşı'sında alış veriş keyfini yaşarken sokak satıcılarından midye ve kokoreç yemeden dönmeyin. 
- Doğal Izmir manzarasıeşliğinde keyifli dakikalar yaşayabileceğiniz günün her saatinde manzara eşliğinde yemek yiyebileceğiniz Seyirtepe'ye uğramadan dönmeyin. 
- Bostanli'daki sahilde sohbetin tadına varabileceğiniz dinlendirici bir yürüyüş yapmadan ve BalıkçıBarınağı'nda flamingolar ve martılar eşliğinde çay içmeden dönmeyiniz.

Karşıyaka HAKKINDA

KARŞIYAKA ANIT

KARŞIYAKA ÇARŞI

KARSİYAKA 1717 SOKAK (ÇARŞI)

KARŞIYAKA SAHİL

KARŞIYAKA CEMAL GÜRSEL CADDESİ (SAHİL)

KARŞIYAKA CEMAL GÜRSEL CADDESİ (ÖZGÜRLÜK HEYKELİ)

BOSTANLI SAHİL

KARŞIYAKA BOSTANLI İSKELE

KARAGÖL

KARŞIYAKA AÇIK HAVA TİYATROSU ÖNÜ

KARŞIYAKA ŞEHİT DİPLOMATLAR ANITI VE PARKI

KARŞIYAKA DÜNYA BARIŞ ANITI

KARŞIYAKA GÜZEL SANATLAR MÜZESİ VE PARKI

KARŞIYAKA İNÖNÜ KÜLTÜR MERKEZİ VE NİKAH SALONU

LATİFE HANIM KÖŞKÜ VE MÜZESİ

KARŞIYAKA MAVİŞEHİR SPOR SALONU

KARŞIYAKA UĞUR MUMCU PARKI

KARŞIYAKA YEREL YÖNETİM ANITI

İZMİR KARŞIYAKA

İZMİR BOSTANLI CANLI YAYIN

ST. HELEN KİLİSESİ ( SANTA ALINA) KARŞIYAKA İZMİR

BOSTANLI AÇIKHAVA ARKEOLOJİ MÜZESİ

KARŞIYAKA BELEDİYESİ

PINART SANAT GALERİSİ

EGE SANAT MERKEZİ

GRAMAFON SANAT MERKEZİ