Karaburun FOTOĞRAFLARI

Koyların lacivert derinliği 
Karaburun, Urla Yarımadası’nın, Balıklıova ve Gerence koyları arasındaki hattın kuzey bölümünü oluşturan Karaburun Yarımadası’nda yer almaktadır. Yüzölçümü 415 km2 olan ilçenin İzmir’e uzaklığı 100 km.’dir. Karaburun’un en yüksek tepesi 1212 m.’yle Akdağ’dır.
Bilinen ilk adı Mimas’tır. Sonraları Stela ya da Stylarius diye anılmıştır. 1415’te Osmanlı Koylara ulaşmak için ilçenin anayolundan ayrılıp yan yollara sapmak gerekir. Her bir yolun sonunda, ıssızlığın ortasında pırıl pırıl koylar bulunur. Başlıcaları; Sıcağıbükü, Kumburnu, Çatalkaya Körfezi, Mordoğan İskelesi, Ardıç, Kaynarpınar, Boğabağı, Akbük, Eşendere, Olcabük, Bodrum, Karaburun İskelesi, Yeniliman, Kumbükü, Badembükü, Denizgiran, Eğriliman, Dikencik, Karareis, Kocadere ve Gerence olmak üzere Karaburun’da çok sayıda koy vardır.
Karaburun’a özel araçlarıyla gidecek olanların izlemesi gereken yol, İzmir-Çeşme otoyoludur. Karaburun çıkışının ardından kat edilecek mesafe ise yaklaşık 55 km. kadardır. Yol, kıyıdaki pek çok balıkçı köyü arasından geçer. İlçeye ulaşmak için İzmir, Üçkuyular’dan sefer düzenleyen midibüsler de kullanılabilir. Kış aylarında 1 saat 15 dakikada bir kalkan midibüsler, yaz sezonunda yarım saatte bir ilçeye gider. Karayoluyla Karaburun yolculuğu 2 saat 10 dakika sürer. 
Oldukça engebeli olan arazide tarıma elverişli toprak oranı düşüktür. Yöredeki kısıtlı alanlarda, zeytin, enginar, üzüm, nergis ve sümbül yetiştirilmektedir. Özellikle nergis, Karaburun’un önde gelen geçim kaynaklarındandır. Antik çağda bile Karaburun’da yetiştiği bilinen nergis, Ege ve Akdeniz’e, hatta tüm dünyaya buradan yayılmıştır. 
Karaburunlu balıkçılar daha çok kefal ve bazen de levrek avlar. Bu sular, nesli tükenme tehlikesi taşıyan Akdeniz foklarına da (Monachus monachus) ev sahipliği yapar. Yerel yemeklerden en ünlüleri keşkek, dede sarığı, mısır böreği, can böreği, tas kapaması, kıvırma tatlısıdır. Kelle keçi peyniri, acı kopanisti peyniri, Karaburun kefali, Sapıncık Köyü kara üzüm pekmezi ve Küçükbahçe çiçek balı ünlüdür.
- Mordoğan Beldesindeki 700 yıl önce Ayşe Kadın isimli bir kızın vasiyeti üzerine annesi tarafından Türkiye'de bir eşi olmayan, modeli Kabe'den getirilen Ayşe Kadın Cami'ni ziyaret etmeden dönme
- Karaburunun mavi bayraklı, mavinin her tonunu bulabileceğiniz doğal koy ve plajlarında yüzmeden dönme.
- Efsaneye göre, bu bölgede Narcissus adında bir avcıyaşar. Orman Perisi Ekho bir gün onu görür ve aşık olur. Ancak Narcissus bu aşka karşılık vermez. Bunun üzerine Ekho bu aşkla eriyip gider. Bu duruma çok öfkelenen aşk tanrıçasıAfrodit de Narkissos'tan intikam almak için O'nu kendi kendine aşık olmasıiçin büyüler. Narcissus sularda kendi suretini gördükce karşılık alamamanın acısınıçeker. Sonunda Orman perisi Ekho gibi eriyip gider. Narcissus'un eriyip yok olduğu yerde bir çiçek yeşerir. işte bu çiçek tarladan koparıldıktan sonra bile 10-12 gün boyunca canlıkalabilen ve buram buram kokmasıyla farkını hissettiren Karaburun Nergisi'dir. Karaburun köylüsünün hamarat ellerinde destelenen nergislerden almadan dönmeyin.

Karaburun HAKKINDA

KARABURUN