Dikili FOTOĞRAFLARI

Aristo’nun durağı
İzmir’in kuzeyinde, İzmir’e 120 km. uzaklıktadır. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken şirin bir ilçedir. Hem tarihî, hem de olağanüstü güzellikleriyle turistik Çandarlı beldesi Dikili’ye bağlıdır. Doğal güzellikleri arasında, Merdivenli Köyü’ndeki krater gölü, Demirtaş ve Deliktaş köylerindeki çamlık ve tarihî mağaralar bulunmaktadır. Dikili ilçesi ılıcalarıyla da oldukça ünlüdür. Nebiler, Bademli ve Kocaoba köylerinde sıcak su ılıcaları vardır. Uluslararası deniz taşımacılığına hizmet veren Dikili Limanı ise önemli bir gelir kaynağıdır.
Dikili’de tütün, pamuk, zeytin üreticiliği ve seracılık yapılmaktadır. Temiz plajları, termal kaynaklarının zenginliği hem iç, hem de dış turizm açısından önemlidir.
İlçede yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda, Dikili’nin M.Ö. 5000- 4000 yıllarına dek uzanan bir geçmişi olduğu anlaşılmıştır. Ağıl Kale ve Kale Tepe ilk yerleşim merkezlerindendir. Arkeolojik bulgulara göre bu bölgede Akhaların yaşadığı ve kente Aternagus adı verildiği ortaya çıkmıştır. İlkçağda Lidyalılar, Persler, Frigyalılar, Mysialılar, Romalılar ve Bergamalılar, Ortaçağda ise Bizanslılar, Cenevizliler, Selçuklular ve Osmanlılar, Dikili’ye hâkim olmuşlardır. Pek çok uygarlığın kucaklaştığı Dikili, Aristoteles ve Büyük İskender gibi ünlü kişilere de ev sahipliği yapmıştır.
Karaosmanoğulları’nın bölgede çiftlik kurup dikmelik yetiştirmiştir. Dikmelik yetiştiriciliğinden dolayı Dikmelik adını alan ilçe, daha sonra Dikili diye adlandırılmıştır.
- Dikilide yer alan ılıca ve kaplıcaları; Nebiler Ilıcası, Çamur Ilıcası, Bademli Deniz Ilıcası, Kocaoba Ilıcası, Kaynarca'yıziyaret etmeden şifalısularından faydalanmadan donmeyin.
- Çandarlısahilinde denize girmeden kıyıdaki yeme içme tesislerinde balık yemeden donmeyin.
- Eko turizm potansiyeli yüksek Dikili'nin Alaçam ormanlarıiçindeki başlıca kamp ve dinlenme yerleri olan Yayla, Bebek, Gölcük, Hacıkerim bölgelerinde kamp yapmadan dönme.
- Bademli Köyünün tarihi ve doğal güzelliklerinden oluşan dokusunu görmeden gitmeyin.

Dikili HAKKINDA

OLOF PALME ANITI DİKİLİ

DİKİLİ ATATÜRK HEYKELİ

DİKİLİ ANTUR PLAJI

DİKİLİ ATATÜRK BOTANİK BAHÇESİ

DİKİLİ KALEM ADASI

DİKİLİ DELİKTAŞ KÖYÜ ZİNDANCIK

DİKİLİ PİSA KOYU

DİKİLİ DENİZ KALESİ

DİKİLİ DENİZKÖY

DİKİLİ KALESİ

DİKİLİ DECEMKO PLAJI

DİKİLİ MANZARA

DİKİLİ ECEVİT MEYDANI

DİKİLİ HAYITLI KOYU

NEBİLER KAPLICASI DİKİLİ

NEBİLER MAĞARASI DİKİLİ

NEBİLER ŞELALESİ DİKİLİ

DİKİLİ SAHİL

DİKİLİ KALESİ (İZMİR)

DİKİLİ ŞEHİR PANORAMASI