Çiğli FOTOĞRAFLARI

Çiğli’de ilk yerleşimin, 19. yüzyılın sonlarına doğru, 1893 yılında Balkanlardan göç eden Türk kökenli göçmenler ile birlikte gelişmeye başladığı bilinmektedir.

Kurtuluş Savaşı esnasında İzmir’in Yunanlılar tarafından işgalinin ardından, bir kısım yerli halk burayı daha güvenli bularak yerleşmiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında ve daha sonra yapılan mübadeleler çerçevesinde Batı Trakya’dan gelen Türklerin yerleştirilmesiyle ilk etapta köy olarak kurulmuş, 1956 yılında belediye statüsü aldıktan sonra, 1966 yılında meydana gelen Varto ve Hınıs depremleri sonucunda evsiz kalan aileler bugünkü Güzeltepe ve Şirintepe Mahallelerinin bulunduğu alanlara yerleştirilmiş, bu süreç daha sonra doğu ve güneydoğu bölgelerinden gelenlerin Büyükçiğli, Küçükçiğli ve Balatçık Mahallelerine iskan edilmeleri ile devam etmiş, 1981 yılında Milli Güvenlik Konseyi’nin 34 No’lu kararıyla İzmir Belediyesi sınırları kapsamına alınmıştır. Büyükşehir Belediyeleri Teşkilatlanması ile ilgili 303 sayılı kanunla Karşıyaka Belediyesi’ne bağlandıktan sonra, 1992 yılında ilçe statüsünü kazanmıştır.
- 128 türde 1048 hayvana doğal ortamlarında ev sahipliği yapan ve Avrupa'nın en büyük doğal yaşam parkıolan Sasalı'daki Doğal Yaşam Parkı'nın farklıevsahiplerinin size yaşatacağıeşsiz deneyimi yaşamadan dönme.
- Içinde 288 tür kuşun barındığı, kuş gözlem evlerinde farklıdeneyimlere tanık olabileceğiniz Izmir Kuş Cenneti'ne gitmeden dönme.

Çiğli HAKKINDA

İZMİR DOĞAL YAŞAM PARKI

KUŞ CENNETİ ÇİĞLİ İZMİR