Aliağa FOTOĞRAFLARI


İzmir’in 60 km. kuzeyindeki Aliağa, tarih öncesi Aiolia ve Bergama uygarlıklarından izler taşır. Ege kıyılarında sayıları 30’u aşan Aiolia kentlerinin en büyük ve en önemlilerinden altısı, Aliağa ilçesi sınırları içindedir: Pitane (Çandarlı), Larissa (Buruncuk), Aigaia, Kyme (Nemrutkale), Myrina ve Gryneion (Çıfıtkale). Myrina, Aliağa’nın batısında, Kocaçay ağzındadır. Çeşitli dönemlere ait kalıntılar bulunmuştur. Yaklaşık 5000 mezar açılmıştır. 1881’de ilk nekropolde ele geçen toprak heykelcikler önemli buluntulardır.

Aliağa’nın kuzeyinde, Çıfıtkale mevkisinde bulunan Kyme (Nemrut), Aiolia kentlerinin en büyüğüdür. Büyük İskender ve Generallerinin yönetim dönemlerinde güçlü bir liman ve ticaret kenti, Hıristiyanlık Dönemi’nde ise piskoposluk merkezi olmuştur. Kazı çalışmaları hâlen devam etmektedir. Kyme ve Myrina’daki kazılarda elde edilen bazı eserler İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Paris Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

Ayrıca, Karakuzu Köyü’ne 7 km. uzaklıktaki Aliağa Şelalesi ilçenin görülmeye değer doğal güzelliklerindendir.
- Uzun plajları, incecik kumu, insanıserinleten rüzgürıve temiz deniziyle Aliağa Yeni
- Şakran ve Şakran plajlarında vakit geçirmeden dönme.
- Uçansu Şelalesi doğa ve dağcılık kulüplerinin sıklıkla tercih ettiği bir doğa yürüyüşü güzergahıdır. Uçansu Şelalesinde doğa yürüyüşü yapmadan dönme
- 1975 yılında hizmete giren, balık keyfini yaşayabileceğiniz, balıkçılarla sohbet ederek çayınızıiçebileceğiniz ,150 tekne kapasiteli 289 metre uzunluğunda ana mendireğe sahip olan Aliağa BalıkçıBarınağıve çevresinde restoran, kafeterya ve çay bahçeleriyle güzel vakit geçirebileceğiniz bir yerdir. Uğramadan dönmeyiniz.

 

Aliağa HAKKINDA

ALİAĞA SAHİL

BAHRİYE ÜÇOK PARKI

BAHRİYE ÜÇOK PARKI ATATÜRK ANITI

ALİAĞA DEMOKRASİ MEYDANI ANIT

GRYNA

KYME ANTİK KENTİ

ALİAĞA GENEL GÖRÜNÜM