Izmir / KONAK - Konak Müzelerini Gezmeden


İzmir’in kalbi olan ilçede herbiri yürüme mesafesinde olan; Varyant mevkiinde yer alan Arkeoloji ve Etnografya, Kültürpark’taki Tarih ve Sanat ve Gündoğdu Meydanına yakın Atatürk Evi ve Müzesini gezmeden İzmir’den ayrılmayın.

 

İzmir Arkeoloji Müzesi

Ege Bölgesi’nde yürütülen arkeolojik kazı çalışmalarında bulunmuş olan pek çok esere İzmir Arkeoloji Müzesi ev sahipliği yapar. 1924’te Basmane Kapılar Semti’nde kurulan müze, 1927’de halka açılmış, şu an hizmetteki müze binası 1984 yılında Konak Bahribaba Parkı içerisinde kurulmuştur. Üç katlı müzede teşhir salonlarının yanı sıra bahçesinde de açık teşhir uygulanır. Özellikle Aphrodisias kentinden gelen tiyatro frizleri oldukça ilgi çeker. Bunun yanı sıra çeşitli heykel ve lahitler de bulunur.

Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi olarak kullanılmakta olan bina, 1875 -1880 yıllarında halı tüccarı Takfor tarafından ev olarak yaptırılmıştır. 9 Eylül 1922'de sahibi tarafından terk edilmiş ve Hazinenin mülkiyetine geçirilmiş, İzmir'e giren Türk Ordusu burasını karargah olarak kullanmıştır. 17 Şubat 1923'te toplanan İzmir İktisat Kongresi için Atatürk burada toplantılar yapmış ve şahsi çalışmalarını yürütmüştür. Kongre bitiminde karargah bu binadan taşınmış ve Hazine binayı Naim Bey'e otel olarak kullanılmak üzere kiralamıştır. 16 Haziran 1926'da İzmir'e gelen Atatürk, İsmet Paşa ile birlikte Naim Palas' ta kalmışlardır. 13 Ekim 1926'da bina, İzmir Belediyesi tarafından satın alınmış ve bazı yeni eşyalar da konularak Atatürk'e hediye edilmiştir. Atatürk 1930 -1934 yılları arasında İzmir'e gelişlerinde de bu evde kalmıştır. 10 Kasım 1938'te Atatürk'ün vefatı ile ev, kız kardeşi Makbule Baysan'a veraset yoluyla intikal etmiş, 25 Eylül 1940'ta İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlak etmiştir.

Atatürk'ün İzmir'e gelişinin 19. yılına rastlayan 11 Eylül 1941 tarihinde törenle müze halka açılmış, 5 Ekim 1962 tarihinden itibaren “Atatürk Müzesi” adını almıştır. 28 Aralık 1972'deBaşbakanlık Kültür Müsteşarlığının 120088 Sayılı yazısı ile binanın mülkiyeti Maliye Bakanlığı kanalı ile İzmir Arkeoloji Müzesi'ne verilmiştir. Restore ve tanzim edilerek 29 Ekim 1978'de törenle “Atatürk ve Etnografya Müzesi” olarak ziyarete açılmıştır. Müzedeki etnografik eserler, 13 Mayıs 1988'de açılan yeni Etnografya Müzesi'ne taşınmıştır. Bu tarihten sonra ise bina yalnızca Atatürk Müzesi olarak kullanılmaktadır. 17 Şubat 2002 tarihinde esaslı bir restorasyon geçiren yapı, İzmir Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’ne bağlı olarak hizmet vermektedir.

Etnografya Müzesi

Arkeoloji Müzesi’nin alanı içerisinde; 19. yüzyılda Neo-Klasik tarzda meyilli bir teras üzerine inşa edilen, 1831 yılında ilkin hastane olarak (St Roch Hastanesi) kullanılan, 1845 yılında Fransızlar tarafından onarılarak fakir Hıristiyan aileleri için bir bakımevine dönüştürülen taş bina, günümüzde Etnografya Müzesi olarak kullanılıyor. Müzede genellikle 19. yüzyılda İzmir çevresindeki Türklerin günlük hayatı, örf ve adetleri ile ilgili eserler yer alıyor. Müzede ayrıca günümüzde ustaları çok azalmış olan el sanatları ile ilgili malzemeler ve bunların nasıl üretildiklerini gösteren temsili düzenlemeler de sergileniyor.

İzmir Resim ve Heykel Müzesi

9 Eylül 1952 yılında Kültürpark içerisinde galeri olarak açılan müze daha sonra Atatürk Bulvarı'ndaki yerine taşınmış, plastik sanatlar alanında devletin İzmir'e yaptığı ilk hizmetlerden biridir. Galerinin açılması ile birlikte İzmir'de yaşayan sanatçılar eserlerini sergileme imkanı bulurken, aynı zamanda her yıl düzenlenen devlet sergileri de kente gelmeye başladı. Kurulduğu yıldan itibaren sergi faaliyetleri dışında amatörlere yönelik resim kursları da düzenlenen İzmir Devlet Güzel Sanatlar Galerisi, kentin sanat hayatına canlılık getirdi. 1973 yılında, müdürlük görevini yürüten Sanatçı Turgut Pura’nın çabalarıyla galeri, müzeye dönüştü ve Konak’taki yeni binasına taşındı. Bugüne kadar; zengin resim koleksiyonu, seçkin sergileri, sanat atölyeleri ve kütüphanesiyle sanatçılara ve sanatseverlere aralıksız hizmet vermeye devam ediyor.

İzmir Tarih ve Sanat Müzesi

2004 yılında Kültürpark’ta hizmete açılan Tarih ve Sanat Müzesi, üç binadan oluşuyor. Girişte sağda taş eserler, ortadaki binada seramik eserler, soldaki binada ise kıymetli eserler sergileniyor.

Demiryolları Müze ve Sanat Galerisi

Müze binası, 1800'lü yıllarda Alsancak'ta bir koloni halinde yaşayan İngiliz tüccarlar tarafından ticari emtia deposu olarak yaptırılmıştır. Başka birdeyişle, İzmir-Aydın Demiryolu'nun yapım tarihinden (1856) daha eski bir binadır. Daha sonra İngiliz şirketlerin idarehanesi olarak kullanılan bina, 1860'larda “İzmir-Aydın Osmanlı Demiryolu Şirketi” yöneticisinin lojmanı olmuştur. Demiryollarının millileştirilmesinden sonra, binanın hemen bitişiğinde yer alan ve aynı mimari özellikleri taşıyan büyüklü küçüklü toplam beş adet yapıyla birlikte uzun yıllar lojman olarak kullanılmıştır. Gördüğü depremlere ve yangınlara direnen bina, 1990 yılında Müze ve Sanat Galerisi olarak düzenlenmiştir. 2002- 2003 yıllarında gerçekleştirilen son restorasyonla da üst katı tümüyle galeri, alt katı ise müze olarak yeniden düzenlenerek, ziyaretçilerin hizmetine açılmıştır.

Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi (APİKAM)

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina tarafından yaptırılan müze 1932 yılında inşa edilen İzmir İtfaiyesi Merkez Binası’nda faaliyete geçmiştir. 1932’den 2001 yılı sonuna kadar aralıksız yetmiş yıl itfaiye merkezi olarak hizmet veren bina, şimdi kentin hafızası anlamına gelen arşiv ve görsel tarihi olan müzeye ev sahipliği yapıyor. Binanın restorasyon çalışmaları sonrası İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Arşivi ve Müzesi, tefriş, donanım ve sergi çalışmalarının tamamlanmasının ardından 10 Ocak 2004 günü yapılan törenle açıldı. Türkiye’de bir ilk olan ve açıldığı günden beri büyük ilgi gören kurum aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin de arşivi. Bir anlamda, hem resmi bir kurum hem de kamusal hizmet veren dışa dönük bir kentsel kültür birimi olma özelliğini taşıyor.

Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi

İzmir Konak Belediyesi Ümran Baradan Oyun ve Oyuncak Müzesi’nde, dünyaca ünlü değerli seramik sanatçısı Ümran Baradan'ın dünyanın çeşitli ülkelerinden edindiği oyuncakların ve düzenlediği yarışmalarda derece kazanan yetenekli çocukların yaptığı eserler sergileniyor. Müze ayrıca, şair, yazar ve İstanbul Oyuncak Müzesi kurucusu Sunay Akın'ın katkılarıyla 1850'li yıllardan 1970'lere kadar gelen tarihsel dönemde; teneke, tahta, kağıt ve plastik malzemelerden üretilmiş dünya tarihinin en önemli oyuncaklarını bünyesinde barındırıyor.


Destekçilerimiz

antalya escort