Izmir / SELÇUK - Selçuk Müzeleri


EFES MÜZESİ


Efes Müzesi, Efes ve yakın çevresinde bulunan Miken, Arkaik, Klasik, Hellenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı devirlerine ait önemli eserlerin yanı sıra kültürel faaliyetleri ve ziyaretçi kapasitesi ile de Türkiye'nin en önemli müzelerinden biridir.

Efes Müzesi'nin ağırlıklı olarak bir antik kentin eserlerini sergileyen müze olması nedeniyle kronolojik ve tipolojik bir sergileme yerine eserlerin buluntu yerlerine göre sergilenmeleri tercih edilmiştir. Buna göre salonlar Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonu, Sikke ve Hazine Bölümü, Mezar Buluntuları Salonu, Efes Artemisi Salonu, İmparator Kültleri Salonu olarak düzenlenmiştir. Bu salonların yanı sıra müze iç ve orta bahçelerinde çeşitli mimari ve heykeltraşlık eserleri bahçe dekoru içinde ve uyumlu olarak sergilenmektedir.
İki büyük Artemis heykeli, Eros başı, Yunuslu Eros heykelciği, Sokrates başı, Efes Müzesi'nin dünyaca tanınmış ünlü eserlerinden bazılarıdır. Efes Müzesi koleksiyonlarında halen yaklaşık 50.000 eser bulunmaktadır. Bu sayı her yıl sürdürülen arkeolojik kazılar sonucu ortaya çıkarılan veya çevre halkının bağış yoluyla getirdiği eserler ile artmakta, müze koleksiyonları zenginleşmektedir. Bu eserlerin kısa süre içinde bilim dünyasının ve insanlığın hizmetine sunulması düşüncesiyle Efes Müzesi'nde "Yeni Buluntular Salonu" oluşturulmuştur. Ancak, bu salon her zaman yeterli gelmemekte, diğer salonlardaki sergilemeler de yeni buluntular ışığında ve çağdaş müzecilik anlayışına uygun olarak yenilenmiştir.

Bu anlayışa uygun olarak Yamaç Evler ve Ev Buluntuları Salonunda yapılan yeni düzenlemede buluntu gruplarını bir arada sergileyerek konu bütünlüğü oluşturulması amaçlanmıştır. Salonda günlük yaşam konusu içinde her çağdaki insan için vazgeçilmez gereksinimler olan tıp ve kozmetik aletleri, takıları, ağırlıklar, aydınlanma araçları, müzik ve eğlence buluntuları ve dokuma araçlarından örnekler; ev kültü ve dekorasyonunda kullanılan heykelcikler, imparator ve tanrı heykelleri, büstleri ve mobilyalar sergilenmektedir. Salonun bir bölümünde Efes Yamaç Evler'den "Sokrates Odası" olarak bilinen bir oda fresk, mozaik ve çeşitli mobilyalardan oluşan dekoru içinde foto-mankenler ile düzenlenmiştir.

 Efes Müzesi'nin müze, Efes ve Selçuk içinde yeni düzenlemeler sonucu ziyarete açılan yeni bölümleri;
Arasta ve Hamam Bölümü: Müzenin orta bahçesine bitişik, müze ile bütünlük oluşturan bölümde eski Türk kasabalarında ticaret hayatı ve kaybolmaya yüz tutan çeşitli el sanatları canlı olarak sergilenmektedir. Tarıma bağlı yöresel yaşamda önemli yer tutan tahıl öğütme sistemi (değirmenler) gelişimi ve farklı tipleri ile; bakırcılık ve gözboncuğu yapımı; Türk çadırlarının sergilendiği bölüm içinde eski Türk yapısı ve 16. yüzyıla ait Osmanlı hamamı da restore edilerek sergi alanında değerlendirilmiştir.

Ayasuluk Kitaplığı: Efes Müzesi'nin arka sokağı içindeki eski bir Türk yapısı (14. yüzyıl) müze tarafından restore edilmiş ve semt halkının günlük gazete veya kitap okuyabileceği küçük bir kitaplık işlevi kazandırılmıştır.

Görme Engelliler Müzesi: Efes aşağı Agoradaki antik dükkânlardan biri restorasyonu yapılarak görme engellilerin gezebileceği bir müzeye dönüştürülmüştür. İki bölümden oluşan bu müzede kopya ve orijinal eserler sergilenmektedir.

Adres: Atatürk Mah, Uğur Mumcu Sevgi Yolu, Selçuk/İzmir
Telefon:(0232) 892 6011

ÇAMLIK BUHARLI LOKOMOTİF MÜZESİ

Selçuktan Aydın yoluna girdiğinizde 8 km sonra Çamlık Köyü’nde yer alan Buharlı Lokomotif Müzesi bir açık hava müzesi olarak ziyaretçilerine hizmet vermektedir. Müze Türkiye'nin ilk demiryolu olan İzmir-Aydın Demiryolu'nun (inşaası 1866-1976) Çamlık Köyü'nden de geçmesi dolayısıyla kurulmuştur. 1991 yılında Müze olarak ziyaretçilere açılmıştır.

Eski buharlı lokomotiflerin ve vagonların sergilendiği müzede günümüzden 70- 80 sene önce faaliyet göstermiş ama şimdi emekliye ayrılmış olan trenler ve sistemleri tanıtılmaktadır.

Açık Hava Müzesi’nde Alman, İngiliz, Fransız, Amerikan, İsveç ve Çekoslovak yapımı 30 buharlı lokomotif sergilenmektedir. Bunların arasında dünyada sadece 2 tane bulunan ve odunla çalışan İngiliz yapımı bir lokomotif de yer almaktadır.Müzede, tarihe tanıklık etmiş 30 lokomotifin yanısıra, 4 vinç, su pompaları, motorin taşıma tankı, 1 açık ve 1 kapalı yolcu vagonu, su cenderesi, tamir atölyesi, 1850 yılından kalma bir tuvalet ve 900 metre uzunluğunda eski bir tünel de yer almaktadır. Ayrıca Atatürk’ün 1936 yılında Çamlık’a "beyaz tren" ile gelişinin anısına Atatürk’ün tren seyahatlerinde çekilmiş fotoğraflarının yer aldığı bir oda da ziyarete açılmıştır.

Adres: Merkez, Çamlık Köyü, Selçuk, İzmir
Telefon:(0232) 894 81 16

ÇETİN KÜLTÜR KÖYÜ

Öğretmen Ayhan Çetin ve eşi Nazmiye Çetin tarafından, 1980 yılında yöresel bebek ve maketlerden oluşan özel bir oyuncak  ve bebek müzesi olarak ziyarete açılmıştır.Müzedeki eserler 300 m2’lik bir alana yayılarak sergilenmektedir.

Müzede Batı Anadolu köylerinin günlük yaşantısını örf ve adetleri ile çocuk oyunlarını yansıtan bebek örnekleri, maketler ve heykeller bulunmaktadır. Müzede bunun yanı sıra Kurtuluş Savaşı’nda cephedeki durumu gösteren,; cephe gerisindeki viran olmuş, yokluk içindeki köyler, cepheye yiyecek ve cephane taşıyan konvoylar, Elif’in Kağnısı gibi kompozisyonlara da yer verilmiştir

Müzede yöresel kız beğenme, kız isteme, düğün, nişan, saya gezme, asker uğurlama, kurban alımı, şişe vurma, ayı oynatma, sünnet gibi örf ve adetler ve telden araba ve oyuncak yapma, koyun gütme, tarla sürme, ekin işleme, avcılık, değirmencilik, demircilik, tenekecilik, yağhane, bakkaliye, marangoz, testicilik, nalbantlık, kadınların kış hazırlıkları, koyun kırkma, koyun sağma, halı ve kilim dokuma, çerçiden alışveriş, kervandan alışveriş, camii, eve su taşıma gibi konular en ince detayına kadar işlenmiş olup, Anadolu’nun değişik yörelerinden Silifke, Ağrı kadın, Ege kadın, Ege zeybek gibi folklor ekipleri, Ye kürküm ye, parayı veren düdüğü çalar gibi Nasrettin hoca fıkraları ve taş devrini anlatan kompozisyonları da müzede görmeniz mümkündür.

 Adres: Çetin Maket Köy Pamucak Kavşağı Arvalya Mevkii / Selçuk.
 Tel: (0232) 893 13
 

SELÇUK KENT BELLEĞİ MERKEZİ

8 bin yıllık geçmişiyle Selçuk zengin bir tarihi ve kültürel mirasa sahip Selçuk’ta yaşayan ve ortak bir kültür mirasını paylaşan, besleyen insanların tarihi değerlerini korumak ve paylaşmak amacıyla geliştirilen Selçuk Kent Belleği Merkezi ile sadece Selçuk ilçesinin mübadele geçmişi değil içinde yaşayan tüm renkleri  de sergilenmektedir.
İzmir Kalkınma Ajansı'nın desteği ile Selçuk merkezde Eski Tekel Binası’nda yer alan müzede sözlü tarih çalışmaları, toplanan görsel ve yazılı belgeler, bilimsel çalışmalarla ortaya çıkarılmış eserler, kısacası Selçuk ile ilgili her şey görülebilir.

Bilimsel çalışmalar yapan araştırmacılar bu merkezdeki arşivden yararlanabilir, Selçuk halkı ve diğer ziyaretçiler ise sergilene anı, hatıra, belge, bilgi ve objelerden kendileri ile ilgili bir şeyler bulabilirler.

Barışın ve hoşgörünün başkenti Selçuk'ta, çağdaşlığın getirdiği tüm teknolojik imkânları kullanarak bu sahip olunan zenginlikleri tanımak ve anlamak için gerçekleştirilmiş bir projedir. Müzede Selçuk'u oluşturan büyük ailenin bireysel ya da toplumsal boyutta birbirini ve geçmişini tanıması amaçlanmakta ve Selçuk halkının desteği projenin temel taşı olmaktadır. Çeşitli sebeplerle Selçuk'a göç ederek yerleşen insanların ait oldukları zengin mozaik, bu bellek çatısı altında kentlilik bilinciyle somutlaştırılmaktadır.

Adres: Namık Kemal Cad. No:2, Selçuk/İzmir
Telefon:(0232) 892 6030
 


Destekçilerimiz