Izmir / KONAK - Konak'ın Marka Değerleri


Kemeraltı

Mezarlıkbaşı semtinden Konak Meydanı’na kadar uzanan bölgeyi içine alan tarihi bir çarşıdır. Eskiden olduğu gibi günümüzde de Kemeraltı Çarşısı, İzmir’in en önemli alış-veriş merkezidir. Eskinin gizemli tonoz ve kubbeli dükkânlarının sayısı oldukça azalsa bile, modern iş merkezleri, mağazaları, sinemaları ve kafeteryaları ile sokakları günün her saati canlı, her türlü alış-verişin yapılabileceği bir site görünümündedir. Bu kapalı ve açık mekanlardan oluşan çarşıda, geleneksel Türk el sanatlarından seramikler, çini panolar, ahşap ürünler, tombaklar, halı ve kilimler, deri ürünlerinin her çeşidini bulmak mümkün.

Konak Pier (Eski Gümrük Binası)

19.Yüzyılda Fransızlar, sahil şeridinin darlığı ve gemilerin kıyıya yanaşamadığını öne sürerek, Sadrazamdan dolgu izni alır. Basmane Garı’nın denize bağlandığı nokta gümrüklü mal depolama alanı olarak kullanmak üzere doldurulur. Taş söveleri, çatı parapeti, bina aksındaki süslemeleri, dairesel yontulmuş köşe taşlarıyla, özenli bir cephesi bulunan, katlı gümrük binası 1854 yılında tamamlanmıştır. 1905-1913 tarihlerinde deniz bir kez daha doldurularak Belçika’da üretilerek gemilerle İzmir’e getirilen fort döküm dairesel kolonlar, U profil kolonlar ve çelik profil çatı makaslarının kullanıldığı büyük hol eklenmiş ve yapı bugünkü halini almıştır. Çelik strüktür elemanlarının geometrik formlarında görülen benzerlikler nedeniyle, Gustave Eiffel ekolüne ait olabilecekleri düşünülmektedir. Yapı günümüzde alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi

Günün her saati hareketli olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi boyunca sıralanmış mağazalarda aradığınız her tür markayı bulabilirsiniz. Eğlencenin de merkezi olan caddenin ara sokaklarında değişik tarzda mekanlar bulabilirsiniz. Özgün mimarileriyle dikkat çeken cumbalı evlerin büyük çoğunluğu eğlence, yeme içme mekanı ya da sanat merkezi olarak hizmet vermektedir.


Destekçilerimiz