Izmir / SELÇUK - Efes Kazısı


Kazı Tarihçesi

 

19. yüzyılda tüm dünyaya seyahat eden ve ticaret ile uğraşan tacirler seyahatleri sırasında gördükleri Efes harabelerinin genel durumunu ve Ayasuluk’u yazdıkları seyahat raporları ve kendi kroki çizimleri ile anlatmışlardır. Bu dönemde antik kente seyahat edenler çoğunlukla İngiliz ve Fransızlardır.

 

Antik kentin günümüz kazıları ilk olarak 19. Yüzyılın 2. Yarısında başlamaktadır. 1863 yılında İngiliz Mühendis John Turtle Wood dünyanın yedi harikasından biri olan Artemis Tapınağını bulmak amacıyla araştırmalarına başladı. Londra’daki British Museum adına tapınağın tam yerini belirleyebilmek amacıyla bu yıllarda birkaç küçük sondajda çalıştı. Yeni yılın ilk gününe denk gelen 1869 yılında amacına ulaşmış olmasına rağmen bu sevinci pek uzun sürmedi. Tapınağın temellerinin iyi bir durumda olmaması ve önemli verilere ulaşılamamış olması sponsorların finansal desteklerini kesmesine neden olarak daha sonraki yıllarda devam edilmek üzere Artemision kazılarına ara verildi.

 

1893 yılında Efes’teki kazıların yeniden başlaması için Viyana Üniversitesi Klasik Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Ordinarius Prof. Dr. Otto Bendorf, Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulundu ve bu sayede Türkiye’nin en geniş kapsamlı arkeolojik araştırması başladı. Bu tarihten sonra yapılan arazi araştırmalarında adım adım ilerlenerek antik kentin çeşitli bölümlerine ulaşıldı. Aynı yıllarda Selçuk’ta inşa edilen kazı evi bugünde Efes civarındaki arkeolojik araştırmaların yürütüldüğü bir merkez durumundadır. 1898 yılında Efes’teki arkeolojik kazıları yürütebilmek amacıyla Avusturya Arkeoloji Enstitüsü kuruldu.

 

1956 yılından beri çok sayıda kişi ve teknik araç gerecin kullanılmasıyla yürütülen çalışmalarla antik kentin bazı bölümleri açığa çıkarılarak efes kazıları büyük bir kurum kimliği kazanmıştır. 1980 yılında ise özellikle Artemis Tapınağı ve Yamaç Ev 2’deki büyük kazı çalışmaları ilgi odağı oldu. 1990 yılında ise daha çok analiz ve ilgili yayın faaliyetleri önem kazanmıştır. Bunun yanısıra zarar vermeyecek jeofizik ve yüzey araştırmaları ile sadece belirli ve önemli noktalarda küçük kazılar yapıldı.

 

Çoğunluğunu Avusturya, Türkiye ve Almanya’nın oluşturduğu dünyanın heryerinden gelen 180 bilim adamı ve sayıları 60 ile 80 arasında değişen yerel iş gücü ile kazı çalışmalarına devam edilmektedir. Antik Kentin küçük bir kısmının (yaklaşık %10-15 kadar) kazıldığı bilimsel çalışmalar gelecek yıllarda da devam edecektir.

 

Detaylı Bilgi : Efes Kazısı

 

Kaynak: Ephesus Foundation


Destekçilerimiz