Izmir / SEFERİHİSAR - Seferihisar'ın Doğal Güzellikleri


Kıyılar ve plajlar

Seferihisar’da turizm genellikle kıyı şeridinde gelişme göstermiştir. Akarca, Akkum, Doğanbey, Ürkmez turistler tarafından tercih edilen denize yakın bölgelerdir. Yazın plajlarda deniz, kum, güneş birlikteliği yakalanırken, Akkum Plajı’nda bu üçlüye rüzgar sörfü de dahil olmaktadır. Konaklanabilecek önemli ve büyük oteller de yine bu bölgelerde konumlandırılmıştır.

Mavi Bayraklı plajlar olan Doğanbey Sakız ağacı Mevkii, Gemisuyu Halk Plajı, Doğanbey Havacılar Sitesi önü, Angora Beach Resort, Ömür Beldesi, Tahsin Ar Tesisleri, İztur-Sertur Sitesi önü, Bengiler Mahallesi Halk Plajı, Ürkmez Sağlık Ocağı Plajı, Büyük Akkum Plajı ve Akarca Plajı denize girmek için en ideal plajlardır. Sığacık’taki plajlarda deniz suyu oldukça soğuktur.

Mavi Bayraklı Plajlar

Büyük Akkum Plajı (Sığacık)

İZTUR SETUR Sitesi Önü Plajı (Akarca)

Akarca Spor Plajı (Akarca)

Gemisuyu Mevkii Plajı (Akarca)

Doğanbey Ömür Beldesi Plajı (Doğanbey)

Doğanbey Sakızağacı Mevkii Muhtarlık Önü Plajı (Doğanbey)

Doğanbey Havacılar Sitesi Önü Plajı (Doğanbey)

Bengiler Mahallesi Plajı (Doğanbey)

Ürkmez Plajı (Ürkmez)

Sığacık

Seferihisar'a 5 km uzaklıkta bulunan Sığacık; kalesi, limanı, Teos Antik Kentiyle, balıkçı lokantaları ve kafeteryalarıyla Seferihisar’da görülmesi gereken yerlerden biridir. Osmanlı döneminde Sığla veya Sığala olarak anılan Sığacık, tarihsel süreç içinde Seferihisar için önemli bir liman, 16. yüzyılda inşa edilmiş olan kalesiyle de güvenli bir merkez olmuştur. 1928-1929 tarihine kadar nahiye, 1929’dan sonra köy, 1963 yılından sonra Seferihisar İlçesi’nin mahallesi olmuştur.

Ürkmez

Masmavi denizi ve İpekkum gibi plajlarıyla Ege kıyılarında denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Seferihisar Belediyesi tarafından her çarşamba Lebedos Parkı’ndaüretici pazarı düzenlenmektedir. Ürkmezliler tarafından üretilen ürünleri bu pazarda bulabilirsiniz.

Doğanbey

Merkeze 20 km uzaklıktadır. 24 kilometrelik sahil şeridi, yer altı ve yer üstü zenginlikleriyle, Çıfıt Kalesi görülmesi gereken yerlerdir.

Ulamış

Merkeze yaklaşık 6 km uzaklıktadır. Ulamış Hamamı ve Şehitlik Anıtı ile iki adet çok şirin göleti vardır.


Destekçilerimiz