SEFERİHİSAR'DA OXFORD YAZARLIK KURSU AÇILIYOR

Oxford ve New York ile Ondokuz Mayıs üniversitelerinin işbirliğiyle ilçede senaryo ve metin yazarlığı konusunda dünyadaki ilk uluslarası merkez kuruluyor
Dünyanın en prestijli üniversitelerinden olan İngiltere'nin Oxford Üniversitesi, İzmir Seferihisar'da "Yaratıcı Yazarlık Okulu" açacak. ABD New York Üniversitesi ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin desteklediği yazarlık okulunda, yıl boyunca ünlü yazarların katılımıyla eğitimler verilmesi planlanıyor. "Oxford Teos Yaratıcı Yazarlık Okulu", dünyaca ünlü üniversitelerin ortak merkezi olması yönüyle ilk olma özelliğini taşıyacak.

HAYAL ENDÜSTRİSİ
Nisan ayında ilçeye gelecek Oxford ve New York üniversitelerinin yetkilileriyle temel atma töreni gerçekleştirilecek. Yaratıcı yazarlık okulunda, dizi, senaryo, film ve roman yazarlığı eğitimlerinin verileceği kaydedilirken, bu okulun dünyadaki tüm öğrencilere hizmetinde olacağı dile getirildi. Okulun Aralık ayında eğitime başlaması planlandı. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Okul, Türkiye'yi ve Seferihisar'ı edebiyatta bir çekim merkezi haline getirecek" dedi.
Soyer, belediye meclisinden karar çıkarıldığını, 8 dönümlük bir arsayı okula tahsis ettiklerini belirterek, "Artık çağımızda yaratıcı fikirler ve hayal gücü ön plana çıkmaktadır. Bilgi çağı artık geride kalmıştır, çünkü bilgiye kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Dünyaca ünlü markalar hayal gücü ve yeni fikirlerle büyümektedir. Hayal endüstrisi olarak tanımlanan, senaryo ve metin yazarlığı konusunda dünyadaki ilk uluslarası merkez olmayı hedefleyen okulda önemli çalışmaların yapılacağını düşünüyorum. Dünyaca ünlü sanatçıları ilçemize davet edeceğiz. Onların tarih, doğa ve sanatla eserlerini yazmalarına yardımcı olacağız. İsteğimiz eserlerinin ön sözünde bizi anlatmalarıdır" diye konuştu.

İKİ PROJE BİRLEŞTİ
Soyer, "Bu üniversitelerin bir araya gelerek ortak bir yaratıcı yazarlık merkezi açması dünyada da bir ilk olacak. Daha önce belediye olarak planladığımız 'Yazar Evi' projesini bu merkeze dahil ettik. Sanatçılar sadece yapılacak binada değil, Teos antik kentinin tarihsel dokusu içerisinde eserlerini yazacaklar" dedi. Soyer, "Seferihisar'da bulunan Teos antik kenti, tarih boyunca sanatçılar kenti olarak tanınmış, tarihte ilk kez 'Aktörler Birliği' sendikası burada kurulmuş. Dolayısıyla bu proje Seferihisar için yapay bir kimlik değil, geçmişine uygun bir taçlanma olacak. Yaratıcılığı geliştirme yöntemleri ve yazarlık eğitimlerinin verileceği merkeze dünyanın her yerinden yazarların gelmesini bekliyoruz. Merkezde eğitim çalışmalarının yanında film ve reklam endüstrileri için de çalışmalar yapılacak. Ayrıca 'Yazar Evi' ile eserlerini yazmak isteyen yazarları konuk edeceğiz" diye konuştu.

Dünyaca ünlü yazarlar gelecek
Oxford ve New York Üniversiteleri'nde Yaratıcı Yazarlık ve Modern Türk Edebiyatı eğitimleri veren Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yavuz Demir, proje nedeniyle Oxford'dan istifa ederek Türkiye'ye yerleştiğini söyledi. Prof. Dr. Demir, Seferihisar'daki okulda dünyaca ünlü yazarların eğitim vereceğini belirterek, "Seferihisar, bu okul için dünyadaki en uygun yerdir. Oxford ve New York üniversitelerindeki üst düzey eğitmenlerle bir kadro oluşturulacak. Dünyanın önde gelen üniversiteleri kendi bünyelerinde yaratıcı yazarlık bölümleri açıyor. Fakat birkaç üniversitenin ortak kullandığı bir merkez henüz bulunmuyor. Seferihisar bu anlamda dünyada ilk olacak" dedi.
Prof. Dr. Demir, "Dünyaca ünlü yazarlar belirli dönemlerde Seferihisar'a gelerek eserlerinin bir bölümünü yazacaklar. Misafir akademisyen olarak yaratıcı yazar adaylarına eğitim verecekler. Yıl boyunca eğitim verecek olan bu okul İngilizce ve Türkçe öğretim yapacak. Merkezdeki eğitimin bir kaç yıl sonra diplomalı bir sisteme dönüştürülmesi planlanıyor" dedi.

Kıraç: İzmir'in marka değerini yükseltecek
İzmir Valisi Cahit Kıraç, merkezin İzmir'e önemli katkı sağlayacağını belirterek, "İzmir, eğitimde marka olma yolunda büyük ilerleme kaydetmiştir. Dünya markası olan okulların kentimizde okul kurması çok önemli bir çalışma. Bu tür çalışmalara her zaman destek vereceğimizin bilinmesini istiyorum" dedi.

 

Destekçilerimiz