“Mandalina şenliği” Başladı

Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” (Cittaslow) Seferihisar’da 12. kez düzenlenen “Mandalina Şenliği”, büyük bir coşkuyla başladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir Milletvekili Musa Çam ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile vatandaşların katıldığı yürüyüş, Köy Pazarı önünden başlayarak törenlerin yapılacağı Seferihisar Kapalı Pazaryeri’ne kadar devam etti. Kortej sırasında ve açılış töreninde Seferihisarlılar tarafından sevgi gösterileriyle karşılanan Başkan Kocaoğlu, vatandaşlarla sohbet etti.

Seferihisar mandalinasının markalaşması amacıyla düzenlenen şenliğin açılış törenine Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı ve Seferihisar Kaymakamı Şakir Erden de katıldı. Törende konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Van’daki depremzedeleri unutmadıklarını söyleyerek, Seferihisarlı üreticilerin desteğiyle 15 ton mandalinayı deprem bölgesine doğru yola çıkardıklarını söyledi. Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yapılan operasyonlara da değinen Tunç Soyer, “Yargıya saygımız sonsuz, ancak operasyonun Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi tarafından gerçekleştirilmesini anlamak mümkün değil. İzmir Büyükşehir Belediyesi, 3.5 – 4 milyonluk bir kentin oylarıyla seçilmiş başkanı olan bir kamu kurumudur. Ne başkan mafya lideri ya da çete reisidir ne de çalışanları çete üyesidir” dedi.

“22 bin çalışanı olan İzmir Büyükşehir Belediyesi onurundan bir şey kaybetmedi” diye konuşan Başkan Soyer sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılanlardan sonra geride koskocaman bir korku kaldı. ‘Ya sabaha karşı bana da gelirlerse’ korkusu. Ama korkarsanız bir şey yapamazsınız. Korkarsanız, telefonlarınızı dinleyenlerin söyleyeceklerinizin altından ne çapan oğlanı çıkaracaklarını hesap etmeye başlarsınız. Başkanımız bir önceki günkü konuşmasında ‘belediye başkanlığı korkak adam işi değil’ dedi. Yerden göğe kadar haklı. Bu memlekette namuslu ve dürüst olmak, vizyon sahibi ve çalışkan olmak yetmiyor, iş yapmak için cesur olmak da lazım. İsteyene, istediği yerde, istediği kadar hesabımızı vermeye her daim hazırız. Korkmuyoruz, çünkü bizim korkacak bir şeyimiz yok. Bütün enerjimizle hizmet etmeye, çalışmaya devam edeceğiz. Bizim sizden başka dayanacak gücümüz yok. Dilerim bu acılar bir daha yaşanmamak üzere tarihin tozlu yaprakları arasında kalır” dedi.

Milletvekili Musa Çam da konuşmasında, Büyükşehir Belediyesi’ne destek çıkarak, “Bizde gelenek vardır, kapıyı çalarsınız, ev sahibi evde yoksa eve girmezsiniz” dedi. Milletvekili Çam konuşmasında, “Tertemiz belediye olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kuşatılıp görevlilerinin gözaltına alınmasını şiddetle reddediyoruz. Demokrasi ve adalet hepimiz için gerekli” diye konuştu.

28 Kasım son gün
1970’li yıllarda başlayan ve aralıklarla 9 kez yapılan Mandalina Şenliği, son 3 yıldır üst üste düzenleniyor. Seferihisar adıyla markalaşmış mandalinanın tanıtımı hedefiyle düzenlenen şenlik, 28 Kasım 2011 tarihinde sona eriyor.

Destekçilerimiz